X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1934. Co zmienił w Polsce i na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:00
Początek roku 1934 obfitował w spotkania ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z przedstawicielami Niemiec i Rosji Radzieckiej. 
Audio
  • Rok 1934. Co zmienił w Polsce i na świecie? (Historia żywa/Jedynka)
Grupa emigrantów polskich po powrocie do kraju na peronie dworca kolejowego. Zebrzydowice 1934 r.
Grupa emigrantów polskich po powrocie do kraju na peronie dworca kolejowego. Zebrzydowice 1934 r.Foto: nac.gov.pl

Z naszym zachodnim sąsiadem zostały podpisane: 10-letni układ o niestosowaniu przemocy, protokół o normalizacji stosunków gospodarczych kończących wojnę celną oraz tzw. akt rozbrojenia moralnego o zaprzestaniu agresji propagandowej, który okazał się  pustym zapisem. Z kolei wizyta ministra Becka w ZSSR zakończyła się przedłużeniem na następne 10 lat paktu o nieagresji i podniesieniu przedstawicielstw w Moskwie i Warszawie do rangi ambasad, co miało zatrzeć ewentualne wrażenie o antysowieckim zbliżeniu z Niemcami. Kreml potwierdził raz jeszcze kształt granicy z 1921 roku. Mimo to Piłsudski uważał, że w ciągu trzech-czterech lat trzeba liczyć się z zagrożeniem ze Wschodu. Polska generalicja w większości wskazywała na Niemcy. Marszałek  uspokajał Francję i dementował pogłoski o tajnym porozumieniu z Berlinem  przeciwko Moskwie. 

A w kraju? 26 stycznia Sejm uchwalił nową konstytucję mimo bojkotu opozycji. Archeolog prof. Leon Kozłowski nowym premierem po Januszu Jędrzejewiczu. W czerwcu ukraiński nacjonalista zastrzelił ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego i zbiegł do Czechosłowacji. W lipcu w Berezie Kartuskiej uruchomiono „obóz izolacyjny dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu”.  Jednymi z pierwszych więźniów byli przywódcy Obozu-Narodowo-Radykalnego. Została uchwalona ustawa  o ochronie przyrody, Bolesław Orliński ustanowił rekord świata 416 km/godz. w szybkości  amolotu myśliwskiego polskiej konstrukcji, wszedł w życie kodeks handlowy, Stefan Starzyński został komisarycznym prezydentem Warszawy, a 6 sierpnia, w 20 rocznicę wymarszu pierwszej kompanii kadrowej rozpoczęto sypanie Kopca Niepodległości na szczycie Sowińca  pod Krakowem, ponadto Stanisława Walasiewiczówna ustanowiła rekord świata na 100 metrów – 11, 7 sekundy, kolejne sukcesy polskich pilotów balonowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o znaczeniu wydarzeń 1934 roku dla przyszłości Polski. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń