Rok 1934. Co zmienił w Polsce i na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:00
Początek roku 1934 obfitował w spotkania ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z przedstawicielami Niemiec i Rosji Radzieckiej. 
Audio
  • Rok 1934. Co zmienił w Polsce i na świecie? (Historia żywa/Jedynka)
Grupa emigrantów polskich po powrocie do kraju na peronie dworca kolejowego. Zebrzydowice 1934 r.
Grupa emigrantów polskich po powrocie do kraju na peronie dworca kolejowego. Zebrzydowice 1934 r.Foto: nac.gov.pl

Z naszym zachodnim sąsiadem zostały podpisane: 10-letni układ o niestosowaniu przemocy, protokół o normalizacji stosunków gospodarczych kończących wojnę celną oraz tzw. akt rozbrojenia moralnego o zaprzestaniu agresji propagandowej, który okazał się  pustym zapisem. Z kolei wizyta ministra Becka w ZSSR zakończyła się przedłużeniem na następne 10 lat paktu o nieagresji i podniesieniu przedstawicielstw w Moskwie i Warszawie do rangi ambasad, co miało zatrzeć ewentualne wrażenie o antysowieckim zbliżeniu z Niemcami. Kreml potwierdził raz jeszcze kształt granicy z 1921 roku. Mimo to Piłsudski uważał, że w ciągu trzech-czterech lat trzeba liczyć się z zagrożeniem ze Wschodu. Polska generalicja w większości wskazywała na Niemcy. Marszałek  uspokajał Francję i dementował pogłoski o tajnym porozumieniu z Berlinem  przeciwko Moskwie. 

A w kraju? 26 stycznia Sejm uchwalił nową konstytucję mimo bojkotu opozycji. Archeolog prof. Leon Kozłowski nowym premierem po Januszu Jędrzejewiczu. W czerwcu ukraiński nacjonalista zastrzelił ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego i zbiegł do Czechosłowacji. W lipcu w Berezie Kartuskiej uruchomiono „obóz izolacyjny dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu”.  Jednymi z pierwszych więźniów byli przywódcy Obozu-Narodowo-Radykalnego. Została uchwalona ustawa  o ochronie przyrody, Bolesław Orliński ustanowił rekord świata 416 km/godz. w szybkości  amolotu myśliwskiego polskiej konstrukcji, wszedł w życie kodeks handlowy, Stefan Starzyński został komisarycznym prezydentem Warszawy, a 6 sierpnia, w 20 rocznicę wymarszu pierwszej kompanii kadrowej rozpoczęto sypanie Kopca Niepodległości na szczycie Sowińca  pod Krakowem, ponadto Stanisława Walasiewiczówna ustanowiła rekord świata na 100 metrów – 11, 7 sekundy, kolejne sukcesy polskich pilotów balonowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o znaczeniu wydarzeń 1934 roku dla przyszłości Polski. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń