Rok 1935. Kolejny ważny dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:15
Rok 1935 to rok uchwalenia konstytucji kwietniowej, śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja, także zbojkotowanych przez opozycję wrześniowych wyborów do Sejmu i Senatu według nowej ordynacji wyborczej, tarć w obozie sanacyjnym o to kto ma być prezydentem. 
Audio
  • Kolejny ważny rok dla polskiej historii (Historia żywa/Jedynka)
Poświęcenie sztandaru Ligi Morskiej i Kolonialnej 1935 rok
Poświęcenie sztandaru Ligi Morskiej i Kolonialnej 1935 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ignacy Mościcki nie ustąpił Waleremu Sławkowi. Ten ostatni na znak protestu zrezygnował z funkcji szefa rządu, objętej następnie przez podpułkownika Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Niebawem rozwiązał też Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Po Wincentym Witosie na przymusową emigrację do Czechosłowacji udał się kolejny więzień brzeski Wojciech Korfanty.

To także rok ważnych wydarzeń w sprawach międzynarodowych. Polska odrzuciła propozycję Hermana Goeringa wspólnej ekspansji na Wschód – dla Polski na Ukrainę, dla Niemiec na republiki nadbałtyckie. Niemcy wprowadziły obowiązek powszechnej służby wojskowej zapowiadając budowę pół milionowej armii. Hitler wypowiedział pakty rozbrojeniowe. Po rozmowach w Moskwie i Berlinie brytyjski minister Anthony Eden zaproponował Polsce tzw. pakt wschodni, który bezpieczeństwo w Europie Środkowowschodniej miał gwarantować poprzez zbliżenie z Moskwą. Warszawa propozycję odrzuciła.

Wraz z rozwiązaniem przez władze sowieckiej Ukrainy polskiego rejonu narodowościowego na Wołyniu tzw. "Marchlewszczyzny" rozpoczęły się represje wobec ludności polskiej. W krajowej  gospodarce  wielkie wydarzenie.  Uruchomiono pierwszą nowoczesną walcarkę blach patentu inż. Tadeusza Sędzimira, światowej sławy polskiego wynalazcy. Wydawany od stycznia tygodnik prawicowy "Prosto z mostu" staje się najpoważniejszym konkurentem lewicujących "Wiadomości Literackich". Polscy piloci balonowi po raz trzeci  wygrali w zawodach o puchar Gordon-Bennetta, zdobywając go tym samym na własność.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/abi


Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń