X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1935. Kolejny ważny dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:15
Rok 1935 to rok uchwalenia konstytucji kwietniowej, śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja, także zbojkotowanych przez opozycję wrześniowych wyborów do Sejmu i Senatu według nowej ordynacji wyborczej, tarć w obozie sanacyjnym o to kto ma być prezydentem. 
Audio
  • Kolejny ważny rok dla polskiej historii (Historia żywa/Jedynka)
Poświęcenie sztandaru Ligi Morskiej i Kolonialnej 1935 rok
Poświęcenie sztandaru Ligi Morskiej i Kolonialnej 1935 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ignacy Mościcki nie ustąpił Waleremu Sławkowi. Ten ostatni na znak protestu zrezygnował z funkcji szefa rządu, objętej następnie przez podpułkownika Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Niebawem rozwiązał też Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Po Wincentym Witosie na przymusową emigrację do Czechosłowacji udał się kolejny więzień brzeski Wojciech Korfanty.

To także rok ważnych wydarzeń w sprawach międzynarodowych. Polska odrzuciła propozycję Hermana Goeringa wspólnej ekspansji na Wschód – dla Polski na Ukrainę, dla Niemiec na republiki nadbałtyckie. Niemcy wprowadziły obowiązek powszechnej służby wojskowej zapowiadając budowę pół milionowej armii. Hitler wypowiedział pakty rozbrojeniowe. Po rozmowach w Moskwie i Berlinie brytyjski minister Anthony Eden zaproponował Polsce tzw. pakt wschodni, który bezpieczeństwo w Europie Środkowowschodniej miał gwarantować poprzez zbliżenie z Moskwą. Warszawa propozycję odrzuciła.

Wraz z rozwiązaniem przez władze sowieckiej Ukrainy polskiego rejonu narodowościowego na Wołyniu tzw. "Marchlewszczyzny" rozpoczęły się represje wobec ludności polskiej. W krajowej  gospodarce  wielkie wydarzenie.  Uruchomiono pierwszą nowoczesną walcarkę blach patentu inż. Tadeusza Sędzimira, światowej sławy polskiego wynalazcy. Wydawany od stycznia tygodnik prawicowy "Prosto z mostu" staje się najpoważniejszym konkurentem lewicujących "Wiadomości Literackich". Polscy piloci balonowi po raz trzeci  wygrali w zawodach o puchar Gordon-Bennetta, zdobywając go tym samym na własność.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń