X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybuch II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:25
1 września 1939 roku, nad ranem, na falach Polskiego Radia zabrzmiały słowa Zbigniewa Świętochowskiego, który poinformował słuchaczy o napaści Niemiec na Polskę. Symbolami tamtego września pozostaną bohaterskie walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej z przeważającymi siłami armii niemieckiej.
Audio
  • Wybuch II wojny światowej (Historia żywa/Jedynka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Do historii przeszły bitwy: nad Bzurą, pod Wizną, obrona m.in.: Poczty Gdańskiej, Westerplatte, Helu, czy Warszawy. Także nadzieja na pomoc Wielkiej Brytanii i Francji. Polskie władze zostały internowane w Rumunii, a 17 dni po wybuchu wojny z Niemcami nastąpiła agresja Związku Radzieckiego na Polskę.

Tym samym po spotkaniu obu armii w Brześciu nad Bugiem Polska stała się zdobyczą dwóch totalitaryzmów, co potwierdził sowiecko-niemiecki protokół o linii demarkacyjnej między wojskami obu agresorów z 20 września. 28 września, kiedy kapitulowała Warszawa, a 2 października Hel powoływano we Francji polskie władze emigracyjne początkowo z siedzibą w Paryżu, następnie w Angers.  

5 października w stolicy Polski Adolf Hitler odebrał defiladę wojsk niemieckich, a niebawem wydał zarządzenie o utworzeniu z ziem nie włączonych do Rzeszy "Generalnego Gubernatorstwa dla okupowanych polskich obszarów".

Na terenach zajętych i przez Niemców i przez Sowietów rozpoczęły się brutalne represje wobec ludności. Niemcy aresztowali komisarza cywilnej obrony Warszawy Stefana Starzyńskiego, w obozie koncentracyjnym osadzili m.in. krakowskich profesorów, a Sowieci w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Jednocześnie rodziła się podziemna armia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia Żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, autor serii książek "Dzieje Polski")

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 14.11

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protektorat Czech i Moraw w rękach podstępnego Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:04
O początkach Protektoratu Czech i Moraw można mówić przytaczając datę 16 marca 1939 roku, a za twórcę uważa się Adolfa Hiltlera, który te terytorium utworzył. Jak wyglądały losy Czech i Moraw, które okazały się być "marionetkami" w rękach podstępnego dyktatora?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia z 1938 roku. Spotkanie z przeszłością Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 15:03
"Wodzu, prowadź nas na Kowno" - wykrzykiwali manifestanci w wielu miastach Polski po tym, jak między 10 a 11 marca 1938 roku litewska straż graniczna zastrzeliła polskiego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza - Stanisława Serafina. W stosunkach polsko-litewskich znowu iskrzyło. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1939 - rok pokoju, rok wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 14:50
5-6 stycznia 1939 rok. Berchtesgaden. Alpejska rezydencja Hitlera. W rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem Hitler ponawia żądania Niemiec wobec Polski: przyłączenie Gdańska do Rzeszy, eksterytorialny korytarz przez polskie Pomorze, sojusz antysowiecki, na co nie ma zgody. Szef naszej dyplomacji dobitnie przedstawił stanowisko Polski w tej kwestii słynnej mowie sejmowej kilka miesięcy później, czyli 5 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski partyzant w Puszczy Kozienickiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 19:10
Od 1943 na terenach okupowanej Polski w oflagach przebywało około 100 tysięcy włoskich żołnierzy. Niektórym z nich udało się uciec z niewoli. Wśród uciekinierów był między innymi porucznik Enzo Micheli. W marcu 1944 roku dołączył do polskiego oddziału partyzanckiego.
rozwiń zwiń