Wybuch II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:25
1 września 1939 roku, nad ranem, na falach Polskiego Radia zabrzmiały słowa Zbigniewa Świętochowskiego, który poinformował słuchaczy o napaści Niemiec na Polskę. Symbolami tamtego września pozostaną bohaterskie walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej z przeważającymi siłami armii niemieckiej.
Audio
  • Wybuch II wojny światowej (Historia żywa/Jedynka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Do historii przeszły bitwy: nad Bzurą, pod Wizną, obrona m.in.: Poczty Gdańskiej, Westerplatte, Helu, czy Warszawy. Także nadzieja na pomoc Wielkiej Brytanii i Francji. Polskie władze zostały internowane w Rumunii, a 17 dni po wybuchu wojny z Niemcami nastąpiła agresja Związku Radzieckiego na Polskę.

Tym samym po spotkaniu obu armii w Brześciu nad Bugiem Polska stała się zdobyczą dwóch totalitaryzmów, co potwierdził sowiecko-niemiecki protokół o linii demarkacyjnej między wojskami obu agresorów z 20 września. 28 września, kiedy kapitulowała Warszawa, a 2 października Hel powoływano we Francji polskie władze emigracyjne początkowo z siedzibą w Paryżu, następnie w Angers.  

5 października w stolicy Polski Adolf Hitler odebrał defiladę wojsk niemieckich, a niebawem wydał zarządzenie o utworzeniu z ziem nie włączonych do Rzeszy "Generalnego Gubernatorstwa dla okupowanych polskich obszarów".

Na terenach zajętych i przez Niemców i przez Sowietów rozpoczęły się brutalne represje wobec ludności. Niemcy aresztowali komisarza cywilnej obrony Warszawy Stefana Starzyńskiego, w obozie koncentracyjnym osadzili m.in. krakowskich profesorów, a Sowieci w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Jednocześnie rodziła się podziemna armia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia Żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, autor serii książek "Dzieje Polski")

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 14.11

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protektorat Czech i Moraw w rękach podstępnego Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:04
O początkach Protektoratu Czech i Moraw można mówić przytaczając datę 16 marca 1939 roku, a za twórcę uważa się Adolfa Hiltlera, który te terytorium utworzył. Jak wyglądały losy Czech i Moraw, które okazały się być "marionetkami" w rękach podstępnego dyktatora?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia z 1938 roku. Spotkanie z przeszłością Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 15:03
"Wodzu, prowadź nas na Kowno" - wykrzykiwali manifestanci w wielu miastach Polski po tym, jak między 10 a 11 marca 1938 roku litewska straż graniczna zastrzeliła polskiego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza - Stanisława Serafina. W stosunkach polsko-litewskich znowu iskrzyło. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1939 - rok pokoju, rok wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 14:50
5-6 stycznia 1939 rok. Berchtesgaden. Alpejska rezydencja Hitlera. W rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem Hitler ponawia żądania Niemiec wobec Polski: przyłączenie Gdańska do Rzeszy, eksterytorialny korytarz przez polskie Pomorze, sojusz antysowiecki, na co nie ma zgody. Szef naszej dyplomacji dobitnie przedstawił stanowisko Polski w tej kwestii słynnej mowie sejmowej kilka miesięcy później, czyli 5 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski partyzant w Puszczy Kozienickiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 19:10
Od 1943 na terenach okupowanej Polski w oflagach przebywało około 100 tysięcy włoskich żołnierzy. Niektórym z nich udało się uciec z niewoli. Wśród uciekinierów był między innymi porucznik Enzo Micheli. W marcu 1944 roku dołączył do polskiego oddziału partyzanckiego.
rozwiń zwiń