Spotkanie z historią. Polska w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 14:08
- Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość "Eureki". O walce o wolną Polskę w czasach II wojny światowej opowiedział prof. Andrzej Nowak.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Profesor Andrzej Nowak opowiada, że 4 stycznia 1940 roku premierzy Polski i Francji; gen. Władysław Sikorski i Eduard Daladier  podpisali umowę wojskową o zorganizowaniu oddziałów polskiego wojska we Francji. Okupanci podjęli kolejne działania represyjne przeciwko Polakom. - Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość Jedynki. Dodaje też, że w lutym i kwietniu miały miejsce deportacje ludności polskiej z terenów zajętych przez ZSRR. Niemcy rozpoczęli Akcję AB – likwidacji polskiej inteligencji, zaś w Łodzi utworzyli getto dla ludności żydowskiej.

Gość Jedynki twierdzi, że szczególnym miesiącem był marzec. W Moskwie zapadła decyzja o rozstrzelaniu bez sądu jeńców obozów; w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Zaś Niemcy zdecydowali o budowie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pod Huciskami miała miejsce pierwsza większa walka partyzancka  II wojny światowej. Dowodził mjr Henryk Dobrzański "Hubal", który nie złożył broni po kampanii wrześniowej. Zginął w starciu z Niemcami w kwietniu.

Co działo się później na okupowanych ziemiach II Rzeczypospolitej? Co zrobiła Rzesza Niemiecka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Tytuł audycji: Historia Żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, autor serii książek "Dzieje Polski")

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 14.11

K.A