X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spotkanie z historią. Polska w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 14:08
- Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość "Eureki". O walce o wolną Polskę w czasach II wojny światowej opowiedział prof. Andrzej Nowak.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Profesor Andrzej Nowak opowiada, że 4 stycznia 1940 roku premierzy Polski i Francji; gen. Władysław Sikorski i Eduard Daladier  podpisali umowę wojskową o zorganizowaniu oddziałów polskiego wojska we Francji. Okupanci podjęli kolejne działania represyjne przeciwko Polakom. - Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość Jedynki. Dodaje też, że w lutym i kwietniu miały miejsce deportacje ludności polskiej z terenów zajętych przez ZSRR. Niemcy rozpoczęli Akcję AB – likwidacji polskiej inteligencji, zaś w Łodzi utworzyli getto dla ludności żydowskiej.

Gość Jedynki twierdzi, że szczególnym miesiącem był marzec. W Moskwie zapadła decyzja o rozstrzelaniu bez sądu jeńców obozów; w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Zaś Niemcy zdecydowali o budowie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pod Huciskami miała miejsce pierwsza większa walka partyzancka  II wojny światowej. Dowodził mjr Henryk Dobrzański "Hubal", który nie złożył broni po kampanii wrześniowej. Zginął w starciu z Niemcami w kwietniu.

Co działo się później na okupowanych ziemiach II Rzeczypospolitej? Co zrobiła Rzesza Niemiecka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Tytuł audycji: Historia Żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, autor serii książek "Dzieje Polski")

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 14.11

K.A