Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Druga połowa 1940 roku. Siła totalitaryzmu (Jedynka/ Historia żywa)
Samoloty Spitfire polskiego dywizjonu myśliwskiego 303 w Wielkiej Brytanii, podczas lotu w szyku bojowym.
Samoloty "Spitfire" polskiego dywizjonu myśliwskiego 303 w Wielkiej Brytanii, podczas lotu w szyku bojowym.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W lipcu 1940 roku doszło do kryzysu politycznego w polskich władzach emigracyjnych, które z powodu majowej agresji Niemiec na Francję zostały przeniesione do Londynu. Gen. Władysław Sikorski utrzymał fotel  szefa rządu, mimo że prezydent Władysław Raczkiewicz zdymisjonował go  pod pretekstem zaprzepaszczenia Armii Polskiej we Francji.

Polacy chcieli walczyć z Niemcami na wszelkie sposoby. Na Wyspach Brytyjskich powstały nasze jednostki lotnictwa, w tym Dywizjon 303. - W Bitwie o Anglię Polacy zestrzelili blisko 10% wszystkich samolotów niemieckich, które zostały stracone w tej bitwie - przekazuje prof. Andrzej Nowak, który jednocześnie przyznaje, że Dywizjon 303 był absolutnie najlepszym dywizjonem uczestniczącym w tej bitwie. - We wrześniu 1940 roku Hitler musiał uznać przegraną i od tego momentu już nie wygrywa. Walny wkład w ten punkt zwrotny wnieśli właśnie polscy lotnicy - dodaje historyk.

Polacy mieli także ogromny wkład w zakończenie II Wojny Światowej. To matematycy pochodzący z Poznania złamali szyfr Enigmy. Według Winstona Churchilla przyspieszyło to zakończenie wojny o 2 lata. Z Brytyjczykami współpracował polski wywiad. - Było to ogromne wsparcie udzielone Brytyjczykom przez polski wywiad wojskowy w tym decydującym momencie. Było to 170 oficerów i blisko 3500 agentów polskiego wywiadu pracujących w terenie, głównie we Francji, ale też w Niemczech i w krajach niemal całej okupowanej Europy -  opowiada prof. Andrzej Nowak.

W międzyczasie władze emigracyjne nawiązały bezpośredni kontakt radiowy z polskim podziemiem. Do Polski docierali kurierzy. Cyryl Ratajski został delegatem rządu emigracyjnego  w Warszawie. Działające w kraju struktury armii podziemnej wezwały społeczeństwo do udziału w akcji "Małego Sabotażu". Rozpoczęto tajne nauczanie. Tymczasem Adolf Hitler określił zasady organizacji Generalnego Gubernatorstwa  z Hansem Frankiem na czele: w wielu miastach wprowadzono godzinę policyjną, trwały egzekucje i wywózki do obozów koncentracyjnych ludności cywilnej, wprowadzono rozporządzenie o ograniczeniu swobody wyboru miejsca zamieszkania i pobytu co dało podstawę prawną do zakładania gett ludności żydowskiej, Warszawę podzielono na trzy dzielnice: niemiecką, polską i żydowską. W Moskwie nagrodzono wykonawców zbrodni katyńskiej oraz podjęto rozmowy z podpułkownikiem Zygmuntem Berlingiem w sprawie stworzenia Armii Polskiej w ZSRR.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 08.06.2019

Godzina emisji: 14.10

DS/K.A

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow. Posłuchaj, co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow. Posłuchaj wyjątkowych, archiwalnych nagrań!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z historią. Polska w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 14:08
- Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość "Eureki". O walce o wolną Polskę w czasach II wojny światowej opowiedział prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń