Rok wojny globalnej. Świat i Polska pierwszej połowie 1942

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 14:10
1 stycznia 1942 roku zawiązała się wielka koalicja antyhitlerowska za sprawą Deklaracji Narodów Zjednoczonych, podpisanej przez 26 państw w Waszyngtonie. Trzy tygodnie wcześniej Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym.
Audio
  • Sikorski rozmawia z Rooseveltem (Jedynka/ Historia Żywa)
Od lewej: Galeazzo Ciano-minister spraw zagranicznych Włoch, Joachim von Ribbentrop-minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Adolf Hitler-przywódca III Rzeszy, Benito Mussolini-przywódca państwa włoskiego.
Od lewej: Galeazzo Ciano-minister spraw zagranicznych Włoch, Joachim von Ribbentrop-minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Adolf Hitler-przywódca III Rzeszy, Benito Mussolini-przywódca państwa włoskiego.Foto: Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa/NAC

W Warszawie z inicjatywy Moskwy powstała Polska Partia Robotnicza. Mimo układu Sikorski-Majski, pogarszały się stosunki polsko-sowieckie. Stalin ograniczył racje żywnościowe żołnierzom tworzącej się w ZSRR Armii Andersa, wstrzymał pobór do wojska i zmusił Andersa do ewakuacji polskiej armii do Iranu. Wprowadził paszportyzację, czyli przymusowe przyjmowanie przez Polaków sowieckiego obywatelstwa. Sikorski rozmawiał z Churchillem o zamiarach Stalina podporządkowania Europy Środkowo-Wschodniej Sowietom. Roosevelta przekonywał do otwarcia drugiego frontu w Europie.

- Roosevelt nie miał nic przeciwko, żeby oddać Europę Wschodnią w ręce Związku Sowieckiego. To było jasne od początku, kiedy zaczął swoje rozmowy nie z Sikorskim, ale z Mołotowem. W tym samym 1942 roku Mołotow był wręcz zaskoczony, jak bardzo zbieżne są wizje jego patrona, czyli Stalina i Roosevelta odnośnie podziału świata na strefy odpowiedzialności tych wielkich "policjantów". Roosevelt oczywiście liczył na to, że przechytrzy Stalina, bo będzie miał jeszcze dwóch dodatkowych, związanych raczej ze sobą, "policjantów", czyli Wielką Brytanie i Chiny - opowiada prof. Andrzej Nowak.

Prof. Andrzej Nowak zauważa, że Roosevelt kluczył w rozmowie z Sikorskim i unikał jasnych deklaracji, co do przyszłych granic Polski. - Obiecał tylko, że nie będzie zawierał żadnych tajnych porozumień w czasie wojny, które sankcjonowałyby zmianę granic - dodaje ekspert Jedynki.

W okupowanej przez III Rzeszę Polsce wywózki do obozów i na roboty, egzekucje, niemczenie dzieci, plan utworzenia niemieckiej kolonii na Zamojszczyźnie. Polskie podziemie organizowało kolejne akcje sabotażowe. Za sprawą Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" w eksponowanych punktach stolicy malowano wielkie kotwice - symbole Polski Walczącej.

- W warunkach 1942 roku nie było mowy o zakrojonych na wielką skalę akcjach zbrojnych, ponieważ one musiałyby się skończyć natychmiastową klęską wobec miażdżącej przewagi Niemców i bardzo dużego oddalenia frontu wschodniego (…). Rzucanie się z bronią na Niemców w tym momencie byłoby jawnym samobójstwem, dlatego cele jakie stawiał gen. Sikorski i które w pełni akceptował i przekształcał w praktykę gen. Stefan Rowecki w kraju, sprowadzały się właśnie do przygotowania formacji w podziemiu - słyszymy.

Dlaczego negatywną rolę dla Polski odegrała brytyjska prasa? Z jakie powodu Roosevelt był imperialistą? Kim mieli być wielcy "policjanci"? Kiedy w Polsce wylądowali moskiewscy "spadochroniarze"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Historia żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 14.10

DS

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń