X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1942. Co zmienił w historii Polski i świata?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 10:29
W lipcu 1942 za pośrednictwem brytyjskiego Foreign Office rząd polski został powiadomiony,  że Stalin zgodził się na przeniesienie kolejnych 3 dywizji Armii Andersa na Bliski Wschód. 
Audio
  • Rok 1942. Co zmienił w historii Polski i świata? (Historia żywa/Jedynka)
Marszałek Rzeszy Hermann Goring przechodzi przed frontem kompanii honorowej. 1942 r.
Marszałek Rzeszy Hermann Goring przechodzi przed frontem kompanii honorowej. 1942 r. Foto: NAC

Nasz rząd postawił, odrzucony przez Sowietów warunek, że w Rosji pozostanie ośrodek rekrutacyjny, a ewakuacja obejmie także rodziny, przede wszystkim dzieci. Stalin planował zerwanie stosunków z Polską. Mimo trudności ostatecznie do Iranu dotarło 116 tysięcy osób, w tym ponad 78 tysięcy żołnierzy. Wyjazdu odmówiła część oficerów z płk Zygmuntem Berlingiem. Gen.Sikorski zlikwidował Polskie Siły Zbrojne w ZSRR i ustanowił w ich miejsce  Armię Polską na Wschodzie.

W akcjach zbrojnych na morzu i w powietrzu, w ramach przygotowań do otwarcia  przez aliantów drugiego frontu w Europie, uczestniczyli polscy żołnierze. Rząd Sikorskiego  dysponował czwartą co do liczebności siłą zbrojną w koalicji antyhitlerowskiej. Niebawem na stanowisku ministra spraw wojskowych premiera zastąpił gen. Marian Kukiel. W okupowanej Polsce nowopowstałej Armii Krajowej nie podporządkowała się część Narodowej Organizacji  Wojskowej i powołano Narodowe Siły Zbrojne. Akcja sabotażowa "Wieniec" doprowadziła do zniszczenia 6 linii kolejowych wokół Warszawy. W ramach reorganizacji formacji dywersyjnych AK powstało kierownictwo Dywersji "Kedyw". Akcje zbrojne organizowała także Gwardia Ludowa i Bataliony Chłopskie. Lotnictwo sowieckie pojawiło się nad  stolicą.

Na 31 grudnia Niemcy ustalili termin "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej.  Rozpoczęto akcje wysiedleńcze w gettach. Z inicjatywy Zofii Kossak-Szatkowskiej i Wandy  Filipowiczowej powstała jedyna taka w Europie Rada Pomocy Żydom "Żegota" skupiająca przedstawicieli wielu organizacji podziemnych od lewicy po prawicę wspierana dotacjami rządu londyńskiego i zagranicznych organizacji żydowskich.

Zawiązano Ukraińską Powstańczą Armię, której politycznym zapleczem był OUN Bandery.   Z kolei III Rzesza deklarowała  podtrzymywanie  napięć między Polakami i Ukraińcami.  W październiku  wojska brytyjskie pod dowództwem  Montgomery’ego  rozbiły niemiecki Africa Korps pod El Alamein. W listopadzie we francuskiej Afryce Północnej wylądowały wojska  amerykańskie i brytyjskie, a  Rosjanie zamknęli   oddziały niemieckie w okrążeniu  pod Stalingradem. W Warszawie brutalna  walka o władzę w PPR. Koniec roku przyniósł raport Jana Karskiego o ludobójstwie niemieckim na Żydach przedstawiony Churchillowi i Rooseveltowi  oraz powołanie w getcie warszawskim Żydowskiej Organizacji Bojowej  na czele z Mordechajem Anielewiczem.  Sikorski  bez sukcesów zabiega o amerykańskie gwarancje dla  naszych wschodnich  granic. Rząd polski skierował  do narodów sprzymierzonych notę  o podjęciu wspólnych działań przeciwko eksterminacji Żydów. Pod wpływem nacisków Stalina Czechosłowacja zawiesiła rozmowy z Polską o federacji obu państw.

W audycji o bogatej w ważne i przełomowe dla losów Polski i świata wydarzenia drugiej połowy roku 1942. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 07.10.2019

Godzina emisji: 21.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń