X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1944. Blisko czy daleko Polsce do wolności?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:30
Z 3 na 4 stycznia 1944 roku Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Rzeczypospolitej na wysokości Sarn, na północnym Wołyniu. 1 stycznia komunistyczna Krajowa Rada Narodowa powołała Armię Ludową. 
Audio
  • Rok 1944. Blisko czy daleko Polsce do wolności? (Historia żywa/Jedynka)
Stanisław Mikołajczyk
Stanisław MikołajczykFoto: nac.gov.pl

Przez najbliższe miesiące Wielka Brytania bez sukcesów angażowała się w nawiązanie    porozumienia między premierem Stanisławem Mikołajczykiem a Józefem Stalinem w sprawie   nieakceptowanych przez nas sowieckich propozycji wschodniej granicy powojennej Polski.

Rząd w Londynie zatwierdził wytyczne Akcji "Burza", czyli działań dywersyjnych na tyłach niemieckich i niepodejmowania walki z Sowietami. Choć rozważano tworzenie nowej konspiracji na wypadek represji Związku Sowieckiego. Komunistycznej propagandzie  skierowanej do Polaków odpór miał dać „Antyk”, komitet  podziemnej Rady Jedności Narodowej prowadzący akcje uświadamiające. Rada wydała także deklarację programową „O co walczy naród polski”.  W Warszawie  Armia Ludowa i Gestapo  rozbiły  antykomunistyczną komórkę Delegatury  Rządu RP na Kraj. Niepowodzeniem zakończył się zamach   akowców na  Hansa Franka. Sukcesem na Franza Kutscherę.

22 lutego w Izbie Gmin Churchill po raz pierwszy oficjalnie poparł propozycje Stalina w sprawie wschodniej granicy Polski. Szybko jednak złagodził swoje stanowisko proponując odłożenie  decyzji na później.

Armia gen. Władysława Andersa zdobyła Monte Cassino i Ankonę. Skrytykowana przez Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego współpraca AK z Armią Czerwoną na Wołyniu. Z kolei w bagnach nad Bugiem patrol AK znalazł  kolejną generację tajnej broni Hitlera rakietę V-2. Stalin  uznał komunistyczną KRN za jedyne przedstawicielstwo narodu polskiego. Misja Mikołajczyka w USA nie przyniosła zdecydowanych kroków Prezydenta Roosevelt’a  w sprawie obrony przedwojennych granic Polski.

Wojska alianckie wylądowały w Normandii, otwierając II front walki z Niemcami. Na Lubelszczyźnie Niemcy przeprowadzili wielką akcję przeciw partyzancką. Mimo strat po stronie polskiej oddziały AK, AL i BCH  nadal atakowały wroga. Oddziały AK, które podjęły walkę z Niemcami o wyzwolenie Wilna w ramach Akcji „Burza” zostały spacyfikowane przez Sowietów, którzy zajęli Pińsk, Grodno , Włodzimierz Wołyński. Następnie Chełm, gdzie 22 lipca  ogłoszono przyjęty w Moskwie Manifest PKWN.

Blisko czy daleko Polsce do wolności? 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 21.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między Kurskiem a Teheranem. Przełomowe wydarzenia 1943 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 06:37
4 lipca 1943 roku. Okolice Gibraltaru. W wypadku lotniczym zginął gen. Władysław Sikorski wracający z inspekcji polskich oddziałów na Bliskim Wschodzie. Niebawem funkcję naczelnego wodza przejął gen. Kazimierz Sosnkowski. Premierem został Stanisław Mikołajczyk.
rozwiń zwiń