X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1945. Rok wojny, ale i rok pokoju

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 08:05
To rok podnoszenia się Polski ze zniszczeń wojennych, odradzania się przedwojennych instytucji kultury, uczelni, pism.
Zrujnowana ulica w Warszawie w 1945 roku
Zrujnowana ulica w Warszawie w 1945 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

1 stycznia 1945 roku w rząd londyński zaprotestował przeciwko powołaniu przez Moskwę rządu tymczasowego w Polsce. Niebawem rząd lubelski uznała Czechosłowacja. Armia Czerwona wkroczyła do zburzonej Warszawy 17 stycznia. Zimowa ofensywa sowiecka, postępująca równolegle z represjami wobec AK, zmusiła Komendanta Głównego podziemnej armii do  jej rozwiązania, co Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Rządu Tymczasowego, już urzędującego w Warszawie, uznało za fikcję, nasilając wywózki i aresztowania akowców. 

W Jałcie, na Krymie, od 4 do 11 lutego Wielka Trójka: Churchill, Stalin i Roosevelt ustalała powojenny ład na świecie. Stalin zakwestionował prawo narodów Europy Środkowo-Wschodniej  do zabierania głosu w tej sprawie. Decyzje, jakie podjęto w Jałcie bez udziału władz polskich, przesądziły o naszych granicach i politycznej przyszłości. Jednostronne ustalenia jałtańskie oprotestował rząd londyński Arciszewskiego i wyraził nadzieję, że zachodni sojusznicy powstrzymają ingerencję ZSRR w  wewnętrzne sprawy Polski oraz represje wobec AK. 

Obowiązki Naczelnego Wodza powierzono gen. Andersowi wobec faktu, że gen. Komorowski „Bór” pozostawał w niewoli niemieckiej. Z kolei płk Jan Rzepecki został Wojskowym Komendantem Kraju. Stronnictwo Ludowe, jedna z głównych sił rządu emigracyjnego,  pozostająca w opozycji, skłaniał się do kompromisu i formowania wspólnego gabinetu, czyli rządu jedności narodowej. 

Front Białoruski, w którego składzie była Polska Armia, przełamał Wał Pomorski, zdobyto Kołobrzeg. Armia Czerwona opanowała Gdańsk. Na froncie zachodnim alianci sforsowali Ren. Tymczasem w Warszawie 27 i 28 marca NKWD aresztowała i przewiozła do Moskwy przywódców Polski Podziemnej zaproszonych na rozmowy o unormowaniu relacji z Moskwą. 

W kwietniu, na mocy wyroku sądu wojskowego w Lublinie, pod zarzutem przygotowania zamachu na Bolesława Bieruta, stracono 11 akowców. 16 kwietnia wojska sowieckie rozpoczęły ofensywę na Berlin, także z udziałem polskich żołnierzy. 30 kwietnia Hitler popełnił samobójstwo. 

Niebawem skapitulowała niemiecka obrona Wrocławia, a dywizja pancerna gen. Maczka zajęła  Wilhelmshaven, bazę niemieckiej marynarki wojennej. Zacięte walki o Berlin doprowadziły do podpisania 7 maja aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec i przerwania działań wojennych dzień później kończąc wojnę w Europie. Na Dalekim Wschodzie wojna trwała nadal.

***

Na audycję Historia żywa w poniedziałek (11.11) o godz. 21.05 zapraszają 

Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak 

kh

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak Andrzej Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak