X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od 1468 do 1572, czyli najwspanialszy okres Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 11:15
Ukazał się czwarty tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka. Jego podtytuł to "Trudny złoty wiek". Tom obejmuje lata 1468-1572 i przypomina najwspanialszy okres historii Polski, o którym autor napisał, że "wówczas spotkał się czas rozwoju polskiej kultury politycznej, specyficznej kultury obywatelskiej, republikańskiej i wolności, jakiej nie było w żadnym innym kraju europejskim tamtego okresu".
Audio
  • Od 1468 do 1572, czyli najwspanialszy okres Polski (Historia żywa/Jedynka)
Prof. Andrzej Nowak napisał IV tom Dziejów Polski
Prof. Andrzej Nowak napisał IV tom "Dziejów Polski"Foto: Wydawnictwo Biały Kruk / Youtube

Jan Kochanowski w swych dziełach chwalił Polskę, która "granice swoje rozciągnęła między morza dwoje". - Bardzo zachęcam państwa, żebyście sięgali do twórczości Kochanowskiego, bo to jest wciąż ożywcze źródło najpiękniejszej polszczyzny - zaznaczył prof. Nowak. 

"Złoty Wiek" trudnym wiekiem w Europie. - Trudność "Złotego Wieku" polega m.in. na tym, że Polska stała wobec bardzo poważnych wyzwań geopolitycznych i nie było im łatwo sprostać. Te wyzwania wiązały się ze zjednoczeniem naszego wschodniego sąsiada pod Egidą. (...) Z drugiej strony trwa rozkwit Imperium Habsburskiego, który osiąga swój szczyt w pierwszej połowie XVI wieku za czasów cesarza Karola V i współrządzącego z nim cesarza  Ferdynanda. Razem oni władają niemal połową świata – mówił prof. Andrzej Nowak. 

Jaki jest wpływ "Złotego Wieku" na dalsze dzieje Polski?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 2.12.2019 r. 

Godzina emisji: 21.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak