X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1950 rok - otwarcie Fabryki Samochodów Osobowych FSO

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 11:22
W audycji "Historia żywa" - wraz z prof. Andrzejem Nowakiem - przyjrzeliśmy się najważniejszym wydarzeniom 1950 i 1951 roku.
Audio
  • Co się działo w Polsce w 1950 i 1951 roku? (Historia żywa/jedynka)
Montaż samochodów Warszawa M-20 w hali Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie w latach 50.
Montaż samochodów Warszawa M-20 w hali Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie w latach 50.Foto: Młody Technik 11/1974/Domena Publiczna

Opowiedzieliśmy o tym, że w 1950 roku została otwarta Fabryka Samochodów Osobowych FSO, Polska wystąpiła z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powołano Urząd do Spraw Wyznań, w Zgorzelcu podpisano układ między Polską a NRD, w którym uznano granice na Odrze i Nysie Łużyckiej, uchwalono ustawę o planie sześcioletnim, przewidującą wzrost dochodu narodowego o 12 proc., powstał Komitet Intelektualistów i Działaczy Katolickich na rzecz propagowania wśród katolików poparcia dla komunistycznego państwa i przeprowadzono drugą po wojnie wymianę pieniędzy. Za 100 starych złotych dawano trzy nowe.

W roku 1951 Stanisław Lem wydał pierwszą książkę - powieść "Astronauci", której przez lata nie cenił, Sejm przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, znoszącą m.in. Święto Narodowe Trzeciego Maja, w więzieniu mokotowskim wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, Władysław Gomułka został aresztowany, a następnie osadzony w areszcie domowym, utworzono Polską Akademię Nauk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 30.12.2019 r. 

Godzina emisji: 21.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 1949 - kolejny rok utrwalania władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 21:05
2 stycznia 1949 roku powstał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Dzień wcześniej powołano do życia na bazie majątków ziemskich Państwowe Gospodarstwa Rolne, w zamyśle władzy ludowej wzorcowe przedsiębiorstwa rolne. Rząd rozpoczął także przymusową kolektywizację, zrzeszanie chłopów w spółdzielnie produkcyjne. W roku powrotu istniejącego w okresie wojny systemu kartkowego i kończącej się pomocy UNRY. W "Historii żywej" opowiadamy o 1949 roku.
rozwiń zwiń