Historia Polski w latach 1961-62. Co się wydarzyło?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:05
19 stycznia 1961 roku druga część odzyskanych skarbów polskiej kultury powraca do Polski (m.in. arrasy). W kwietniu, po raz pierwszy po wojnie odbyły się połączone wybory do Sejmu i rad narodowych. 
Audio
W dniach 18-27 lutego 1962 w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Impreza ta już po raz trzeci odwiedziła to miasto. Po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata odbyły się zawody w skokach narciarskich na normalnej skoczni
W dniach 18-27 lutego 1962 w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Impreza ta już po raz trzeci odwiedziła to miasto. Po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata odbyły się zawody w skokach narciarskich na normalnej skoczniFoto: Shutterstock/nadi555

Zadziwiająca 95-procentowa frekwencja i 98-procentowe poparcie dla Frontu Jedności Narodu (PZPR, ZSL, SD, bezpartyjni). Ciąg dalszy działań antykościelnych: formalnie usunięto religię ze szkół, starcia wiernych z ZOMO w Toruniu. Mieszkańcy protestowali przeciwko zamknięciu Zakonnego Niższego Seminarium Duchownego.

Władze podjęły decyzję o ostatecznej likwidacji Klubu Krzywego Koła - ośrodka dyskusyjnego zasłużonego dla październikowych przemian. Wcześniej związana z nim Anna Rudzińska  została skazana na rok więzienia za przetłumaczenie dla paryskiej "Kultury" książki uznanej za szkodliwą dla władzy. Niebawem m.in. z inicjatywy Adama Michnika powołany został  Międzyszkolny Klub Dyskusyjny, zwany Klubem Poszukiwaczy Sprzeczności, oskarżany przez władze o rewizjonizm.

Powstała na Zachodzie Fundacja im. Kościelskich postawiła sobie za cel przyznawanie nagród literackich dla młodych autorów z kraju i emigracji. A Instytut Literacki w Paryżu rozpoczął edycję "Zeszytów Historycznych". Ogólny Zjazd Polaków w Wielkiej Brytanii pokazał pogłębianie się rozbicia emigracji. Tymczasem w Polsce zainicjowano Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Premierę miał debiutancki film Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", niebawem pierwszy polski film nominowany do Oscara.

W końcu 1961 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zginął we własnym mieszkaniu uważany za partyjnego liberała Henryk Holland, wcześniej aresztowany za przekazanie na Zachód informacji o okolicznościach śmierci Ławrientija Berii. W październiku 1962 roku miała miejsce tragedia w Szczecinie, zginęło kilkanaście osób, w tym dzieci, podczas defilady na zakończenie manewrów wojsk Układu Warszawskiego.

W latach 1961-62 Sejm uchwali ustawy: o ewidencji i kontroli ruchu ludności, czyli o obowiązku meldunkowym dla wszystkich, nawet kuracjuszy i wczasowiczów, o obywatelstwie, pozbawiając go de facto środowiska emigracji, o Sądzie Najwyższym, powoływanym i odwoływanym przez Radę Państwa, o zgromadzeniach, ograniczającą ich organizowanie.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 10.02.2020

ag


Czytaj także

Rok 1944. Blisko czy daleko Polsce do wolności?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:30
Z 3 na 4 stycznia 1944 roku Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Rzeczypospolitej na wysokości Sarn, na północnym Wołyniu. 1 stycznia komunistyczna Krajowa Rada Narodowa powołała Armię Ludową. 
rozwiń zwiń