Rok 1971. Gierek do stoczniowców: "Pomożecie?"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 21:05
20 stycznia 1971 roku nowa władza - ekipa Edwarda Gierka - zdecydowała o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku i odsunięciu Władysława Gomułki od władzy, doszło do ponownego wzrostu napięcia na Wybrzeżu. W końcu miesiąca Gierek odwiedził stoczniowców gdańskich i zwrócił się z sukcesem ze słynnym apelem "Pomożecie?". 
Audio
Edward Gierek
Edward GierekFoto: Siemaszko Zbyszko / NAC

Dość szybko pozbawiono stanowisk państwowych i partyjnych ludzi towarzysza Wiesława. W wyniku lutowych strajków i zamieszek robotników w Łodzi zostały cofnięte podwyżki. W marcu spotkanie premiera Piotra Jaroszewicza z prymasem Stefanem Wyszyńskim - nowy rozdział w stosunkach państwo-kościół. Miesiąc później PZPR i ZSL zapowiedziały zniesienie obowiązkowych dostaw i ubezpieczenie społeczne mieszkańców wsi.

W sierpniu w ZSRR zdecydowano o dewastacji Cmentarza Orląt Lwowskich. W październiku: bracia Kowalczykowie przeprowadzili zamach bombowy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu; w Rzymie beatyfikacja ojca Kolbe; w Warszawie wyrok w procesie działaczy konspiracyjnej organizacji „Ruch”, która rok wcześniej przygotowała podpalenie muzeum Lenina w Poroninie. Rok kończył VI Zjazd PZPR, który przyjął ambitny program rozwoju gospodarczego na kolejne lata.

Rok 1972 to marcowe, przedterminowe wybory do sejmu "potwierdzające" poparcie dla nowej władzy. W maju na V plenum KC PZPR Edward Gierek ogłosił plan budowy "drugiej Polski". Zaś Bundestag ratyfikował traktat o normalizacji stosunków RFN-Polska. To pozwoliło ustanowić stałą administrację kościelną na Ziemiach Zachodnich i nawiązać stosunki dyplomatyczne. Do Polski przyjechał prezydent USA Richard Nixon - w tle kredyty dla naszego kraju.

W lipcu sensacja - poinformowano o odkryciu bogatych złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Sierpniowe sukcesy Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. To kolejne medale dla nas po lutowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo, gdzie sukces odniósł skoczek Wojciech Fortuna. W końcu roku Edward Gierek odwiedził Francję. Bezprecedensowe zbliżenie z Zachodem. W kraju w procesie braci Kowalczyków zapadły wyroki: kara śmierci i 25 lat więzienia. Z kolei reforma terytorialna zlikwidowała gromady i osiedla na rzecz gmin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 16.03.2020

ag


Czytaj także

Historia Polski w latach 1961-62. Co się wydarzyło?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:05
19 stycznia 1961 roku druga część odzyskanych skarbów polskiej kultury powraca do Polski (m.in. arrasy). W kwietniu, po raz pierwszy po wojnie odbyły się połączone wybory do Sejmu i rad narodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 21:05
W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1966 - państwo i Kościół walczą o rząd dusz przy okazji Millenium

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 21:07
W tym styczniu 1966 roku władze PRL proklamowały konkurencyjne wobec kościelnego Millenium obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego z programem 1000 szkół na tysiąclecie Państwa. To kolejny etap walki o rząd dusz.
rozwiń zwiń