2 lutego 1965 roku zakończył się proces w tzw. aferze mięsnej. Oskarżeni to dyrektor stołecznych zakładów mięsnych Stanisław Wawrzecki i dziewięć innych osób. Dyrektora skazano na śmierć - wyrok wykonano. Historycy są zgodni, że nagłaśniając aferę władze chciały przykryć coraz częstsze braki na rynku mięsnym.
W marcu zostali aresztowani, a niebawem skazani na kilkuletnie więzienie Jacek Kuroń i Karol Modzelewski - młodzi działacze opozycyjnej lewicy, autorzy Listu otwartego do członków PZPR i ZMS. Gomułka i Breżniew podpisali kolejny polsko-radziecki układ o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Majowe wybory do sejmu i rad narodowych - sfałszowane. Z kandydowania zrezygnował Stefan Kisielewski, który nie widział możliwości tworzenia legalnej opozycji w sejmie.
Lipcowe śledztwo przeciwko trzem literatom: Grzędzińskiemu, Catowi-Mackiewiczowi i Millerowi, którym zarzucano współpracę z pismami emigracyjnymi. Listopadowy list biskupów polskich do biskupów niemieckich. Był jednym z 56 listów do episkopatów różnych krajów z okazji Millenium Chrztu Polski, ale to on spowodował ostry atak Gomułki na polski Kościół i Prymasa Wyszyńskiego, któremu na początku stycznia 1966 roku nie wydano paszportu na wyjazd do Watykanu.
W kwietniu, maju i czerwcu, podczas kościelnych uroczystości millenijnych, władze rozpędziły procesję Bożego Ciała w Warszawie, przerywały peregrynację kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, by ostatecznie zaaresztować obraz, wędrowała sama rama. W tym szczególnym roku dwukrotnie nie udzieliły zgody na przyjazd papieża Pawła VI do Polski. Użyły milicji do pacyfikowania wiernych broniących eksmitowanych księży w Brześciu.
W październiku w 10 rocznicę wydarzeń 56 roku krytyczny wobec władz odczyt Leszka Kołakowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zawarte w nim zarzuty o odejściu ekipy Gomułki od haseł "października" doprowadziły do wyrzucenia filozofa z PZPR. Do Albanii zbiegł jeden z prominentnych działaczy partyjnych czasów stalinowskich Kazimierz Mijal, zwolennik maoizmu.
Na emigracji roszady polityczne i słabnąca pozycja rządu w Londynie, gdzie w czerwcu 1965 roku utworzono Instytut Polski i Muzeum im. Gen.Sikorskiego. W Polsce tego roku wydarzeniem była premiera "Tanga" - sztuki Sławomira Mrożka. A w roku 1966 premiera filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza nominowanego do Oskara oraz dyskusja wokół powieści "Austeria" Juliana Stryjkowskiego. Z kolei telewizja rozpoczęła emisję serialu "Czterej pancerni i pies".
Posłuchaj całej audycji.
***
Tytuł audycji: "Historia żywa"
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)
Data emisji: 24.02.2020
Godz. 21.05
ag