O Polsce od września 1980 do października 1981 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 21:10
Po podpisaniu porozumień sierpniowych 1980 roku zdecydowano o utworzeniu jednego ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność". Próby ingerencji władzy w jego statut doprowadziły do kryzysu, zakończonego rejestracją dopiero 10 listopada. 
Audio
Po trwającym od 14 sierpnia 1980 r. strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina podpisano porozumienie pomiędzy Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Nz. z długopisami w rękach Mieczysław Jagielski (L) i Lech Wałęsa (P)
Po trwającym od 14 sierpnia 1980 r. strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina podpisano porozumienie pomiędzy Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Nz. z długopisami w rękach Mieczysław Jagielski (L) i Lech Wałęsa (P) Foto: PAP/Zbigniew Trybek

W tym czasie strajkiem ostrzegawczym robotnicy protestowali przeciwko niewywiązywania się władz z porozumień sierpniowych. W grudniu, kiedy Czesław Miłosz odbierał literackiego Nobla, prezydent USA  Jimmy Carter ostrzegał w liście Leonida Breżniewa przed interwencją ZSRR w Polsce. W Gdańsku odsłonięto Pomnik Poległych Stoczniowców.

W styczniu 1981 roku delegacja "Solidarności" z wizytą u papieża Jana Pawła II. Nie ustają strajki przeciwko władzy, która nie realizuje postulatów sierpniowych, w tym rejestracji: "Solidarności Wiejskiej", Niezależnego Zrzeszenia Studentów, ustanowienia wolnych sobót - co nastąpi niebawem. Nie wszystkie zakłady podporządkowują się decyzji władz Związku o zawieszeniu protestów. W kinach film dokumentalny "Robotnicy 80" Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego. Luty przyniósł wykluczenie  Piotra Jaroszewicza z PZPR obwinianego o zaistniały kryzys. Nowy premier gen. Wojciech Jaruzelski apeluje o powstrzymanie się od protestów przez 90 dni.  

Zarejestrowanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władza podpisała porozumienie z protestującymi rolnikami. W marcu powstał NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W polsko-radzieckich rozmowach na Kremlu, Moskwa odradzała ustępliwość w polityce wewnętrznej PRL. 

Pierwsze od dziesięcioleci obchody Konstytucji 3 Maja. Reformatorskie tendencje w ZSL po zmianach personalnych w partii. Rejestracja "Solidarności" rolniczej. Dzień po, 13 maja, wydarzenie, które wstrząsnęło światem: zamach na papieża Jana Pawła II w Rzymie. Dwa tygodnie później zmarł kardynał Stefan Wyszyński.

W Poznaniu pomnik w hołdzie ofiarom czerwca 1956 roku. W lipcu Prymasem Józef Glemp. Obrady IX Nadzwyczajnego Zjazdu PZPR  wykluczyły z partii Gierka i jego ludzi. Nowo wybrany Komitet Centralny z duża liczbą wojskowych. Obniżenie przydziałów kartowych i okres dwumiesięcznych marszy głodowych. Niedopuszczenie "Solidarności" do środków masowego przekazu. Jerzy Urban rzecznikiem prasowym rządu. W październiku Stanisław Kania rezygnuje z funkcji I sekretarza PZPR. Jego miejsce zajmuje gen. Wojciech Jaruzelski.

Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak

Data emisji: 20.04.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

***

ans/ag

Czytaj także

Polska lat 70. Dekada kardynała Stefana Wyszyńskiego i Edwarda Gierka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 16:20
Czy więcej ich dzieliło, czy łączyło? Kardynał Stefan Wyszyński i "człowiek z węgla" byli bohaterami audycji w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze PRL zaczynają walkę z Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 21:05
3 lutego 1959 roku do Polski wróciły ważne dla historii kraju dobra kultury narodowej wywiezione w 1939 roku i zdeponowane w Kanadzie. To były  m.in. Szczerbiec - koronacyjny miecz królów polskich oraz "Kazania Świętokrzyskie", "Psałterz floriański", "Biblia" Gutenberga. Marcowy III Zjazd PZPR poświęcono socjalistycznej przebudowie wsi, zaatakowano Kościół.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 1973-1974, pierwszy Maluch i triumf piłkarzy w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 21:08
Kosztował 69 ówczesnych tysięcy złotych, tzn. prawie 20 średnich pensji. Na giełdzie samochodowej 110 tysięcy złotych. W połowie 1973 roku w fabryce w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego Fiata 126p. Był nazywany Maluchem i na lata stał się najpopularniejszym samochodem w naszym kraju.
rozwiń zwiń