Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 10:47
Po wakacjach wracamy z audycją "Historia żywa". Rozpoczynamy nowy cykl opowieści o historii Polski pod wspólnym tytułem "Poczet od nowa: od Leszka do Leszka".
Początek Kroniki Galla Anonima w Rękopisie Zamoyskich odpis z XIV wieku
Początek Kroniki Galla Anonima w Rękopisie Zamoyskich odpis z XIV wiekuFoto: POLONA

Kim jest Leszek z pierwszego członu tytułu nowego cyklu? Dlaczego w tytule nie pojawił się Mieszko, historyczny pierwszy władca Polan, uważany za twórcę państwowości polskiej na terenach obecnej Wielkopolski, który przez przyjęcie chrztu w 966 roku włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej?

Jak wskazał prof. Andrzej Nowak, w "Kronice Wielkopolskiej" występują trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Lech, osiedlając się w Gnieźnie, daje początek naszej państwowości. Jan Długosz w swoich zapiskach wspomina najstarszego Lecha, czy Leszka, który przybył na ziemie później nazwane polskimi oddalając się od swego brata (według Długosza, jedynym bratem Lecha był Czech. Rus pojawia się dużo później, w młodszym pokoleniu).

- Leszkowie czy Lestkowie, którzy pojawiają się u Anonima zwanego Gallem to przodkowie Mieszka I. Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem, piszący 80, 90 lat po Anonimie zwanym Gallem, na przełomie XII i XIII wieku, nie używa nazw Polska, Polacy a Lechici od serii Leszków, którzy mieli nastać w naszym państwie jako kolejni władcy po Kraku i Wandzie - zauważył historyk. 

A kim jest Leszek z drugiego członu tytułu? - Proponuję zakończyć cykl "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka" na zmarłym prezydencie III RP Lechu Kaczyńskim, który powszechnie nazywany był Leszkiem przez swoich przyjaciół, znajomych - wskazał prof. Nowak.

Historyk podkreślił, że między wyżej wymienionymi Leszkami znajduje się wiele postaci, "o których warto powiedzieć w kontekście pewnej wizji polskości i rządu albo dusz, albo rządu sprawowanego efektywnie na ziemiach polskich, w czasie, kiedy nawet państwa polskiego nie było".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przypomnieliśmy sylwetki Siemowita, Lestka i Siemomysła.


Posłuchaj
40:35 2020_08_31 21_06_35_PR1_Historia_Zywa.mp3 Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka" (Historia żywa/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 31.08.2020 r. 

Godzina emisji: 21.08

kk