Mieszko I i początki państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:30
Mieszko - pierwszy poświadczony w źródłach przedstawiciel dynastii Piastów, władca Polan, uważany za twórcę państwowości polskiej na terenach obecnej Wielkopolski. Zaskakujący jest fakt, że jego postać wyłania się z materiałów źródłowych nagle jako władca dużego, dobrze zorganizowanego i silnego militarnie państwa.  
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarza
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarzaFoto: domena publiczna

Posłuchaj
40:33 2020_09_14 21_06_58_PR1_Historia_Zywa.mp3 Mieszko I i początki państwa polskiego (Historia żywa/Jedynka)

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Historyk Władysław Smoleński na przełomie XIX i XX wieku tak pisał o Mieszku I: "Polityką Mieszka kierowała przezorność i przebiegłość. Hołdował cesarzowi z konieczności. Porzucił pogaństwo w celu pozbawienia Niemców pretekstu do najazdu. Przebywając często na dworze cesarskim przezornie w sprawy niemieckie wglądał i postępowanie swoje stosował do okoliczności. Z monarchami państw sąsiednich zawiązywał stosunki drogą koalicji. Roztropnością i przebiegłością ocalił Polskę od zalewu niemieckiego".

XVI-wieczny kronikarz, Marcin Kromer, jego imię tłumaczył jako "ten, co sobie  mieczem sławę zdobędzie"Nie tylko bitwa pod Cedynią dowodzi jego skuteczności. Przez przyjęcie chrztu w 966 roku, przez Pragę z Rzymu po poślubieniu czeskiej księżniczki Dobrawy, wprowadził swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. A przypomina ono obszar dzisiejszej Polski. Niewykluczone, że to z jego inicjatywy rosnące w siłę państwo zyskało nazwę Polska, którą z opisu rozpoznajemy w jego testamencie z 991 roku "Dagome iudex" -  zachowanym jednak w  późniejszej kopii wypisu, pierwszym dokumencie dotyczącym dziejów Polski - akcie oddania pod zwierzchnictwo i opiekę papieża państwa gnieźnieńskiego. 

Dlaczego Mieszko został zapamiętany jako ten pierwszy?

- To nie jest przypadek. Mieszko jako pierwszy wszedł w bardzo wyraźną interakcję, w relacje, i militarne, i polityczne, i duchowe ze światem germańskim, z Królestwem Niemieckim, z jego saskimi marchiami, tworzonymi na wschodzie. Tworzył koligacje i koalicje, nie tylko zresztą z książętami saskimi, z dworem cesarskim, ale także z władcą Czech i - prawdopodobnie - z władcą Węgier, a na pewno z możnymi rodami węgierskimi, gdzie szukał drugiej żony dla swojego pierworodnego syna - Bolesława, nazwanego później Chrobrym. Mieszko wszedł więc swoimi działaniami w obszar zainteresowania tych, którzy zapisują historię Królestwa Niemieckiego, Księstwa Czeskiego, władztwa węgierskiego, a nawet Państwa Ruskiego - wskazał prof. Andrzej Nowak. 

Dlaczego to Mieszko I nadał państwu polskiemu kształt, który znamy do dziś? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 14.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.06

ans/kk

Czytaj także

Mieszko I - skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:07
Początek dynastii piastowskiej to jedna z najbardziej frapujących zagadek naszej historiografii. Mieszko I pojawia się na arenie dziejów jak "deus ex machina". Nie wiemy, skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić jego pochodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mieszko". Seria komiksowa o pierwszym władcy Polan

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 09:30
Album zatytułowany "Dziedzictwo" otwiera, zaplanowany na kilka komiksów, cykl publikacji o początku Polski Piastów.
rozwiń zwiń