Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:08
"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
Szkic olejny do obrazu Aleksandra Lessera przedstawiającego Kadłubka z kroniką (1845)
Szkic olejny do obrazu Aleksandra Lessera przedstawiającego Kadłubka z kroniką (1845)Foto: Aleksander Lesser - Cyfrowe Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

Posłuchaj
40:31 2020_11_16 21_08_36_PR1_Historia_Zywa.mp3 Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków (Historia żywa/Jedynka)

 


800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Czego uczył nas, wybrany w 1207 roku przez kapitułę krakowską na biskupa, Wincenty Kadłubek, czyli jaki był sens jego idei z przełomu XII i XIII wieku, w okresie tzw rozbicia dzielnicowego? To czas, kiedy piastowscy książęta toczyli ze sobą krwawe walki o jedynowładztwo, jedność państwa zanikała, pogłębiały się podziały. Ziemie polskie spajał wówczas Kościół, ponieważ wpływy Metropolii Gnieźnieńskiej obejmowały cały kraj.

Czytaj także:

Arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz

Drugim bohaterem audycji był Henryk Kietlicz, który mając prawie 50 lat, w 1199 roku, został arcybiskupem gnieźnieńskim. Dlaczego był on uważany za jednego z hierarchów najbardziej zasłużonych dla Kościoła polskiego? 


- Arcybiskupi gnieźnieńscy to niewątpliwie najwyżsi dostojnicy Kościoła w Polsce. Od Zjazdu Gnieźnieńskiego, od utworzenia tego arcybiskupstwa przez cesarza Ottona i papieża Sylwestra II w roku 1000, spójność państwa polskiego zyskała dodatkowe wzmocnienie w postaci jednolitej organizacji kościelnej, która łączyła różne ziemie, różne dzielnice. Jednak jeśli spojrzymy, jak rozwijała się ta instytucja w następnych wiekach może nas spotkać rozczarowanie - podkreślił prof. Andrzej Nowak.

- Nie znamy choćby pełnej listy arcybiskupów gnieźnieńskich. Widocznie aż tak ważnej roli politycznej, w praktyce, to arcybiskupstwo nie odgrywało - wskazał historyk. - Henryk Kietlicz, jako pierwszy, podniósł rangę arcybiskupów gnieźnieńskich do roli faktycznych interrexów, panujących pomiędzy królami - podkreślił gość Doroty Truszczak. - Kietlicz był bardzo zmotywowanym do działania w interesie Kościoła hierarchą - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 16.11.2020 

Godzina emisji: 21.08

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I i początki państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:30
Mieszko - pierwszy poświadczony w źródłach przedstawiciel dynastii Piastów, władca Polan, uważany za twórcę państwowości polskiej na terenach obecnej Wielkopolski. Zaskakujący jest fakt, że jego postać wyłania się z materiałów źródłowych nagle jako władca dużego, dobrze zorganizowanego i silnego militarnie państwa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry. Król o przydomku Wielki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:30
Dla wielu pokoleń Polaków Bolesław Chrobry był twórcą idei naszej wielkości, podobnie jak Karol Wielki dla Zachodniej Europy. W jaki sposób sprawił, że państwo, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej, stało się znaczącym królestwem w Europie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko II, Rycheza, Kazimierz Odnowiciel, czyli dzieje niezwykłej rodziny królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 09:30
Rodzina królewska w burzliwych czasach piastowskich: Mieszko II, jego żona Rycheza i ich syn Kazimierz nazwany Odnowicielem to bohaterowie opowieści w kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia konfliktu Bolesława II Szczodrego z biskupem Stanisławem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:15
Zapraszamy na opowieść o długo budowanej potędze i szybkim upadku króla Bolesława II Szczodrego (Śmiałego), a także o narodzinach kultu biskupa Stanisława ze Szczepanowa - świętego Kościoła katolickiego i jednego z głównych patronów Polski. Jak ich losy wpłynęły na dzieje Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto sprawował władzę w XI-wiecznej Polsce: książę Władysław Herman czy jego palatyn Sieciech?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 08:30
Niemal cała wiedza o Władysławie Hermanie pochodzi z kroniki Galla Anonima, a ten był niechętny temu władcy. Na długi czas utrwaliła się opinia, że książę to nie był rzutki polityk, lecz człowiek nieporadny, o chorobliwym braku woli, marionetka sterowana przez Sieciecha, możnowładcę małopolskiego.
rozwiń zwiń