Książęta piastowscy. Henryk Probus Prawy i Przemysł II

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 21:05
Jak rządy książąt piastowskich Henryka Probusa i Przemysła II wpłynęły na dzieje Polski w czasie rozbicia dzielnicowego? Henryk Probus ponoć lepiej posługiwał się językiem zachodnich sąsiadów niż polskim oraz popierał kolonizację niemiecką. W przeciwieństwie do Przemysła II koronacji nie doczekał.
Zamach na Przemysła II w Rogoźnie
Zamach na Przemysła II w RogoźnieFoto: Polona

Orzeł biały - polski i czarny - śląski to symbole książęcej władzy nad Krakowem i Wrocławiem Henryka Probusa, wnuka Henryka Pobożnego, prawnuka Henryka Brodatego, kolejnego przedstawiciela Piastów śląskich. Znajdują się na grobowcu księcia i zdaniem biografów zaprzeczają temu, że Henryk jest czarnym charakterem polskiej historii: wrogiem Kościoła, Polaków i języka polskiego. Czy czarna legenda związana jest z tym, że lepiej posługiwał się językiem niemieckim niż polskim oraz popierał kolonizację niemiecką? Dbał przecież o rozwój gospodarczy królestwa śląskiego, wiele miast obdarzył przywilejami, np. Wrocław otrzymał ich 17.

Bolesław V Wstydliwy
Spory o piastowską koronę podczas panowania Bolesława V Wstydliwego


Posłuchaj
42:00 2020_12_14 21_07_06_PR1_Historia_Zywa.mp3 Książęta piastowscy. Henryk Probus Prawy i Przemysł II (Historia żywa/Jedynka)

 


historiazywa.jpg
Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

Po śmierci Leszka Czarnego ruszył na Kraków, gdzie otworzono przed nim bramy miasta i Wawelu. Sprawował tam władzę z przerwami przez ostatnie dwa lata życia, do 1290 roku. Starał się o koronę. Jednak koronacji nie doczekał. Wcześniej zawarł układ o wzajemnym dziedziczeniu z Przemysłem II księciem wielkopolskim.

Przemysł dostąpił zaszczytu koronacji w czerwcu 1295 roku. "On pierwszy zwrócił Polakom godła ich zwycięskie" - tak ocenił króla Przemysła II kronikarz Jan Długosz. Władca był w tym czasie najpotężniejszym spośród Piastów. Panował w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim i w Małopolsce. Kronikarz podkreślił tym samym odrodzenie się idei Królestwa Polskiego po ponad 200 latach od ostatniej koronacji Piasta, Bolesława Szczodrego w 1076 roku.

Czytaj także:

Wcześniej jednak Przemysł, ostatni męski przedstawiciel linii wielkopolskiej, syn Przemysła I, wnuk Władysława Odonica, na krótko przejął Małopolskę w 1290 roku. Opuszczając Wawel, zabrał insygnia koronacyjne. Krakowa zrzekł się na rzecz króla czeskiego Wacława II i zobowiązał się mu pomóc przy opanowaniu Małopolski. To było skierowane przeciwko Władysławowi Łokietkowi. Ale już 3 lata później wspierany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę zawarł układ z Łokietkiem przeciwko rządom Wacława II w Krakowie. Sojusz ten umożliwił Łokietkowi przejęcie Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego po śmierci Przemysła, który był królem tylko siedem miesięcy, a zamordowany został w Rogoźnie za sprawą margrabiów brandenburskich.

***

Na audycję "Historia Żywa" w poniedziałek (14.12) o godz. 21.05 zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak.

DS

Czytaj także

Bolesław Krzywousty - mąż stanu i... sprawca politycznej katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 07:00
Książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102-1107, książę Polski w latach 1107-1138. Syn Władysława Hermana i Judyty czeskiej. W audycji "Historia żywa" przyjrzeliśmy się Bolesławowi Krzywoustemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piastowie śląscy i ich wielkie marzenie o zjednoczeniu ziem polskich podczas rozbicia dzielnicowego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 08:43
Henryk I Brodaty i Henryk II Pobożny, ojciec i syn, książęta śląscy, wnuk i prawnuk Władysława Wygnańca, to bohaterowie audycji "Historia żywa". Uczestnicy bratobójczej walki o władzę podczas rozbicia dzielnicowego monarchii piastowskiej. Jak zapisali się w historii? Jaka była ich wizja historii Polski?
rozwiń zwiń