Car Aleksander I i car Mikołaj I - ostatni królowie zaborowi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:20
Bohaterami audycji z cyklu "Historia żywa" byli wnukowie carycy Katarzyny Wielkiej: Aleksander - rocznik 1777 - i jego młodszy o 19 lat brat Mikołaj. 
Aleksander I i Mikołaj I
Aleksander I i Mikołaj IFoto: George Dawe (1824)/Franz Krüger (Ermitraż)/domena publiczna

Posłuchaj
44:38 2021_05_17 23_07_45_PR1_Historia_Zywa.mp3 Car Aleksander I i car Mikołaj I - ostatni królowie zaborowi (Historia żywa/Jedynka)

 

Królestwo Polskie powstało w 1815 roku na kongresie wiedeńskim, po klęsce Napoleona, z ziem utworzonego przez Bonapartego Księstwa Warszawskiego, pozostających pod kontrolą Rosji. Czym różniła się Polska napoleońska od Polski cara Aleksandra I?

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Aleksander, okrzyknięty "wyzwolicielem Europy", spełnił swoje marzenie - pokonał, czy też zniszczył, "Boga wojny", który w 1812 roku uciekał ze spalonej Moskwy. Sprawił, że po epoce wojen napoleońskich Rosja stała się najważniejszym mocarstwem kontynentu. Nadał Kongresówce konstytucję i starał się w niej wprowadzić liberalne reformy. Równocześnie jednak tłumił jej autonomię i dążenia niepodległościowe Polaków.

Niektórzy historycy polscy przypisują Aleksandrowi miano "najbardziej propolskiego cara", liberała, ale i oświeconego tyrana. Z kolei rosyjski historyk prof. Oleg Sokołow uważa, że "był on najstraszniejszym człowiekiem XIX wieku. Jego nienawiść do Napoleona, której podporządkował politykę Rosji, doprowadziła Europę do katastrofy, do stworzenia takiego ładu, w którym Prusy stały się potęgą, zaczątkiem wielkich Niemiec".

Jaką rolę miało pełnić w jego imperialnej polityce Królestwo Polskie, którym władał do 1825 roku? 

Czytaj także:


Koronę Polski po Aleksandrze I przejął Mikołaj I. Podobno miał on powiedzieć, że "postępowanie jego brata wobec Polaków było polityczną komedią", skoro Polacy wciąż działali na rzecz niepodległości, spiskowali. Czy zatem Królestwo Polskie pod panowaniem Mikołaja było skazane na likwidację, co dokonało się w związku z wybuchem powstania listopadowego i powstańczą detronizacją cara w 1831 roku?

Czy bez tego zrywu Polaków Królestwo byłoby szansą na przyszłe odrodzenie niepodległej Polski? A może nieuchronne było to, co się stało: włączenie Kongresówki do Imperium Rosyjskiego?

Mikołaj I był przeciwnikiem Europy Zachodniej, ostatnim zaborowym królem Polski, nazwanym też "ostatnim azjatyckim cesarzem" i "ostatnim europejskim chanem". Dlaczego?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 23.05

kk

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Czytaj także

Królewska para: Jan II Kazimierz Waza i Ludwika Maria Gonzaga

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 06:15
Zrzekł się kapelusza kardynalskiego i zasiadł na tronie Polski. Po 20 latach sprawowania władzy - jako pierwszy władca w historii Polski - abdykował. Czy powodem tej decyzji była śmierć żony, Ludwiki Marii Gonzagi? Bohaterami audycji "Historia żywa" była królewska para: Jan II Kazimierz Waza i Ludwika Maria Gonzaga - jedyna władczyni w historii naszego kraju, która została żoną dwóch panujących po sobie monarchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan III Sobieski i Maria Kazimiera "Marysieńka"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 06:00
Sportretował go jego imiennik - Jan Matejko. Ma swoje pomniki sławiące jego czyny. Był jednym z najwybitniejszych polskich wodzów i władców. Pogromcą Turków pod Wiedniem i obrońcą świata chrześcijańskiego - Lwem Lechistanu. Jan III Sobieski zasłynął także... listami do Marysieńki, swojej żony - francuskiej arystokratki Marii Kazimiery. To właśnie tym postaciom poświęcona była audycja "Historia żywa".
rozwiń zwiń