Trójca Wieszczów - duchowi przywódcy narodu w czasach niewoli

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:42
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński - zyskali miano Trójcy Wieszczów Narodowych, duchowych przywódców narodu oraz kapłanów tożsamości narodowej - przypomnieliśmy ich w audycji "Historia żywa".
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt KrasińskiFoto: POLONA

Twórczość Trzech Wieszczów przypada na epokę romantyzmu. W Polsce przyjmuje się za jej początek rok 1822, kiedy wydano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, a za koniec rok 1864 - rok upadku powstania styczniowego.

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Posłuchaj
47:23 2021_05_31 23_06_30_PR1_Historia_Zywa.mp3 Trójca Wieszczów - duchowi przywódcy narodu w czasach niewoli (Historia żywa/Jedynka)

 

Co było istotą naszej tożsamości u Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego? Do czego oni się odwoływali w czasach upadku państwowości polskiej po III rozbiorze Rzeczypospolitej? Jak oceniali przeszłość i przyczyny niewoli? Jakie mieli wizje walki o odrodzenie Królestwa, jak widzieli jego przyszłość i przyszłość narodu polskiego?

Czytaj także:


Co ich łączy? A co dzieli? Czy ich wizje się uzupełniały, czy jednak każdy głosił co innego i pozostawali w sporze ideowym? Jak wpłynęli na swoje pokolenie i pokolenia następne urodzone, tak jak oni, w niewoli?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 23.06

kk/ans

Czytaj także

Jan III Sobieski i Maria Kazimiera "Marysieńka"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 06:00
Sportretował go jego imiennik - Jan Matejko. Ma swoje pomniki sławiące jego czyny. Był jednym z najwybitniejszych polskich wodzów i władców. Pogromcą Turków pod Wiedniem i obrońcą świata chrześcijańskiego - Lwem Lechistanu. Jan III Sobieski zasłynął także... listami do Marysieńki, swojej żony - francuskiej arystokratki Marii Kazimiery. To właśnie tym postaciom poświęcona była audycja "Historia żywa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

August II Mocny i Stanisław Leszczyński – "dzieje agonii"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 06:00
Bohaterami audycji z cyklu "Historia żywa" byli August II Mocny i Stanisław Leszczyński – dwaj królowie Polski, których panowanie nastąpiło po - jak to napisał Władysław Konopczyński – "najbardziej niemoralnym bezkrólewiu w dziejach Rzeczypospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

August III i Stanisław Konarski - jaki jest bilans ich działalności w historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 23:55
August III - przedostatni król Polski, za panowania którego w latach 1736-1763 powstało słynne powiedzenie "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa!", nazwany przez wybitnego historyka XX wieku Władysława Konopczyńskiego gnuśnym, apatycznym, ociężałym i otyłym Sasem - to jeden z dwóch bohaterów kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa". Drugim jest młodszy od monarchy o cztery lata Stanisław Konarski - pijar, reformator szkolnictwa, pisarz polityczny, któremu kolejny i ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski nadał medal Sapere auso, czyli "Temu, który odważył się być mądrym".
rozwiń zwiń