W 1815 roku ta międzynarodowa konferencja 16 europejskich państw wprowadziła nowy porządek polityczny w Europie po upadku Bonapartego. Karty rozdawał car Aleksander I, ponieważ to on pokonał "boga wojny", cesarza Francuzów. Los Polski znalazł się w jego rękach. Władca Rosji utworzył z ziem Księstwa Warszawskiego twór o dumnie brzmiącej nazwie - Królestwo Polskie. I objął jego tron.
Co to była za Polska? Czy imperator dał Polakom więcej niż Napoleon?
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"
Państwo na niby, półniepodległość na łasce cara, Królestwo Polskie w Rosji - tak opisują je historycy. Jednocześnie Królestwo otrzymało konstytucję, najbardziej liberalną ze wszystkich w Europie po upadku Napoleona. Głównym autorem aktu był książę Adam Jerzy Czartoryski. Kongresówka miała sejm, wojsko, swoją monetę, szkolnictwo, powstał Uniwersytet Warszawski. Stanisław Staszic myślał o rozbudowie staropolskiego okręgu przemysłowego.
Czytaj także:
Badacze epoki uważają, że Królestwo miało być eksperymentem ustrojowym, poligonem do testowania reform, pomostem między imperium cara a Zachodem. Czy elity polityczne w Petersburgu chciały zaakceptować taką wizję Aleksandra, który odmawiał im tego, co dostali Polacy: konstytucji i parlamentu? Pisarz Mikołaj Karamzin utrwali pogląd, że Polska jest głównym, odwiecznym wrogiem Rosji.
Skoro to było Królestwo Polskie w Rosji - kim byli jego sąsiedzi i wrogowie?
Eksperyment cara Aleksandra I
37:38 Jedynka/Historia żywa - 8.11.2021 Królestwo Polskie w Rosji - jego sąsiedzi i wrogowie w latach 1815-1830 (Historia żywa/Jedynka)
Jak przypomniał w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak, Królestwo Polskie powstało 3 maja 1815 roku, a swoje funkcjonowanie zakończyło wraz z powstaniem listopadowym - 29 listopada 1830 roku.
- Namiestnikiem cara w Królestwie został gen. Józef Zajączek, zależny w stu procentach od Aleksandra. Do Warszawy został też od razu przysłany Mikołaj Nowosilcow, który stał się jedną z trzech osób tworzących władzę w Królestwie. Pierwszą, najważniejszą był młodszy brat Aleksandra - wielki książę Konstanty - wskazał prof. Nowak.
- Aleksander uważał powstanie Polski, niezależnej od Rosji, a zależnej czy jakoś połączonej z siłą zachodniego imperium, za śmiertelne niebezpieczeństwo dla Rosji. Natomiast odbudowanie Polski w jakiejś formie całkowicie zależnej od Rosji, formalnie nawet szczycącej się nazwą "Polska", było dla niego korzystne. Taka Polska miała być przedmurzem Rosji w starciu z ewentualnym przeciwnikiem z zachodu - zauważył historyk.
Czy był to tylko trik, którym chciał się Aleksander posłużyć, by wejść do środka Europy, rozszerzyć wpływy rosyjskie, czy też liczył na to, że to małe Królestwo przyczepione do Rosji, pod jego zwierzchnictwem, da się wykorzystać jako pole do eksperymentu połączenia władzy carskiej, absolutnej z monarchią konstytucyjną, w dodatku parlamentarną, z własnym sejmem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 21.10
kk