Historia Polski bez Kresów nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 20:06
- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
Audio
Pocztówka ze Lwowa
Pocztówka ze Lwowa Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Gość Jedynki mówił, że Krasy mają dla niego znaczenie podwójne. Są sentymentalnym odniesieniem do przeszłości, którą pamięta i obszarem jego naukowych zainteresowań. Jednak Kresy, to również zagadnienie historyczno-polityczne.

- Nie ma sporu dopóki jesteśmy na gruncie badań naukowych. Zaczyna się pojawiać dopiero na gruncie polityki, wraz z podejrzeniami, że chodzi o coś innego niż tylko o badania. Wszystko dlatego, że Polacy inaczej rozumieją słowo Kresy niż Litwini, Białorusini i Ukraińcy - powiedział gość Jedynki wyjaśniając m.in., dlaczego jest to nienaturalne. 

W audycji również o tym jak Kresy są rozumiane na Litwie - rozmowa z Romualdem Mieczkowskim, wileńskim poetą i dziennikarzem, redaktorem naczelnym kwartalnika "Znad Wilii". Korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski przedstawił natomiast Lwów i jego historię. 

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Jan Malicki (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 5.03,2016

Godzina emisji: 18.11

tj/iz

 

 

Czytaj także

Stefan Chmielecki – szeryf polskiego Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 05:40
Już za życia krążyły o nim legendy. Podobno tatarskie matki straszyły nim dzieci. Pogromca Tatarów był bohaterem ludności kresów Rzeczpospolitej, pieśni o tym sokole stepów śpiewano jeszcze długo po jego śmierci.
rozwiń zwiń