Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
Audio
  • Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr (Świat kresów/Jedynka)
- Dla Polaków ojczyzna i Kościół katolicki były w VIi wieku jedną wartością. Kiedy Rzeczpospolita zaczęła lec w gruzach, król nie prosi bezpośrednio Boga o ratunek dla ojczyzny, tylko błaga Matkę Bożą, jako opiekunkę, o ratowanie świętego kościoła rzymskiego- tłumaczy dr Łaszewski
- Dla Polaków ojczyzna i Kościół katolicki były w VIi wieku jedną wartością. Kiedy Rzeczpospolita zaczęła lec w gruzach, król nie prosi bezpośrednio Boga o ratunek dla ojczyzny, tylko błaga Matkę Bożą, jako opiekunkę, o ratowanie "świętego kościoła rzymskiego" - tłumaczy dr ŁaszewskiFoto: obraz "Śluby Jana Kazimierza" Jana Matejki/domena publiczna

W 1656 roku Lwów był jednym z nielicznych miast wolnych od wojsk szwedzkich i moskiewskich. - W mieście, które przetrwało oblężenie, panował głód, ale przyjęto króla i jego dostojników - przypomina VII-wieczną sytuację Rzeczpospolitej ojciec Paweł Szpyrka. 1 kwietnia tamtego roku król Jan II Kazimierz Waza złożył śluby w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obierając Matkę Bożą za patronkę i królową Polski.

Władca nie tylko zapowiedział walkę z najeźdźcami aż do zwycięstwa, ale też obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan. - To pierwszy tego typu moment w historii Europy - mówi dr Łaszewski. 

Komu jeszcze przypisuje się autorstwo tekstu ślubów lwowskich i w jaki sposób nawiązał do nich kardynał Stefan Wyszyński? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odwiedzamy także trzy lwowskie katedry. 

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Wincenty Łaszewski (teolog, antropolog), o. Paweł Szpyrka (SJ)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 18.11

asz

Czytaj także

Historia Polski bez Kresów nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 20:06
- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe nekropolie. Świadkowie przenikania się kultur

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 12:23
- Bardzo często ograniczamy naszą pamięć o Kresach do martyrologii, a przecież ich fenomen polegał na przenikaniu się kultur i religii oraz pokojowym współistnieniu przez wieki - mówił w Jedynce Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń