X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
Audio
  • Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr (Świat kresów/Jedynka)
- Dla Polaków ojczyzna i Kościół katolicki były w VIi wieku jedną wartością. Kiedy Rzeczpospolita zaczęła lec w gruzach, król nie prosi bezpośrednio Boga o ratunek dla ojczyzny, tylko błaga Matkę Bożą, jako opiekunkę, o ratowanie świętego kościoła rzymskiego- tłumaczy dr Łaszewski
- Dla Polaków ojczyzna i Kościół katolicki były w VIi wieku jedną wartością. Kiedy Rzeczpospolita zaczęła lec w gruzach, król nie prosi bezpośrednio Boga o ratunek dla ojczyzny, tylko błaga Matkę Bożą, jako opiekunkę, o ratowanie "świętego kościoła rzymskiego" - tłumaczy dr ŁaszewskiFoto: obraz "Śluby Jana Kazimierza" Jana Matejki/domena publiczna

W 1656 roku Lwów był jednym z nielicznych miast wolnych od wojsk szwedzkich i moskiewskich. - W mieście, które przetrwało oblężenie, panował głód, ale przyjęto króla i jego dostojników - przypomina VII-wieczną sytuację Rzeczpospolitej ojciec Paweł Szpyrka. 1 kwietnia tamtego roku król Jan II Kazimierz Waza złożył śluby w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obierając Matkę Bożą za patronkę i królową Polski.

Władca nie tylko zapowiedział walkę z najeźdźcami aż do zwycięstwa, ale też obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan. - To pierwszy tego typu moment w historii Europy - mówi dr Łaszewski. 

Komu jeszcze przypisuje się autorstwo tekstu ślubów lwowskich i w jaki sposób nawiązał do nich kardynał Stefan Wyszyński? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odwiedzamy także trzy lwowskie katedry. 

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Wincenty Łaszewski (teolog, antropolog), o. Paweł Szpyrka (SJ)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 18.11

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia Polski bez Kresów nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 20:06
- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe nekropolie. Świadkowie przenikania się kultur

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 12:23
- Bardzo często ograniczamy naszą pamięć o Kresach do martyrologii, a przecież ich fenomen polegał na przenikaniu się kultur i religii oraz pokojowym współistnieniu przez wieki - mówił w Jedynce Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń