Inflanty Polskie – najdalsze kresy I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 20:24
- Nawet jeśli Polska jest popularna i pozytywnie odbierana przez Łotyszy to znajduje się daleko. Czasy Inflant Polskich są też odległe współczesnym pokoleniom - mówił w Jedynce ks. Tadeusz Cieśla, jezuita pracujący na Łotwie.
Audio
  • Najdalsze kresy I Rzeczypospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Polski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Dyneburgu drugim co do wielkości mieście Łotwy, stolicy Łatgalii, byłych Inflant Polskich
Polski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Dyneburgu drugim co do wielkości mieście Łotwy, stolicy Łatgalii, byłych Inflant PolskichFoto: Alma Pater/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Dawne Inflanty Polskie, czyli dzisiejsza Łatgalia, to jedna z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę. 

Dla obecnie żyjących tam Polaków szczególnie istotne są dwie daty: rok 1561, gdy zakon rycerski kawalerów mieczowych poddał ziemie Inflant królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi oraz rok 1772 - pierwszy rozbiór Polski. Przez 211 lat ziemie te należały do Polski i do dziś pozostały liczne ślady.

Z jakimi nazwiskami i rodami związana jest historia Inflant Polskich? Jak udało się przetrwać Polakom na tych ziemiach? Jak kultywują pamięć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: o. Stanisław Cieślak (jezuita), Krystyna Kunicka (Związek Polaków na Łotwie), Ryszard Stankiewicz (prezes Związku Polaków na Łotwie), Ewa Dębska (ambasador RP w Rydze)

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 18.11

tj, aj

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń