X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Modernizm na Kresach, czyli nowoczesne Wilno i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 19:20
- Lata międzywojenne, jeśli chodzi o architekturę, to czas wielkiego przełomu. Lata 20. i lata 30. to dwa zupełnie inne światy; z jednej strony - wielki kult historii, a z drugiej - architektura modernistyczna, nowoczesna - mówił dr Michał Pszczółkowski.
Audio
  • Eksperci o architekturze modernizmu na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Cmentarz Orląt Lwowskich to jeden z przykładów modernistycznego założenia architektonicznego
Cmentarz Orląt Lwowskich to jeden z przykładów modernistycznego założenia architektonicznegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Z kolei prof. Jakub Lewicki podkreślał, że jeśli chodzi o Kresy, najokazalsze przykłady architektury tamtego okresu można odnaleźć we Lwowie. - Było to trzecie co do wielkości miasto II RP, w 1939 roku miało blisko 400 tys. mieszkańców. Istniało tam bardzo prężne środowisko architektów, które działało także w Katowicach, w Gdyni i Wielkopolsce - mówił.

Eksperci podpowiadali, które budowle z czasów 20-lecia międzywojennego powinien obejrzeć każdy fan architektury i zaprosili słuchaczy w podróż do Wilna. Rozmawiają także o osiedlach robotniczych i urzędniczych, masowo budowanych w różnych miastach na Kresach.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Michał Pszczółkowski (historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor publikacji "Kresy nowoczesne. Rzecz o architekturze na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1921-1939"), prof. Jakub Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, znawca architektury lwowskiej) i Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta)

Data emisji: 7.05.2016

Godzina emisji: 18.11

mg/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego związki z Kresami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 21:32
W 20-leciu międzywojennym 19 marca świętowano imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tej okazji odbywały się w Warszawie, ale także w Wilnie i Grodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń