Modernizm na Kresach, czyli nowoczesne Wilno i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 19:20
- Lata międzywojenne, jeśli chodzi o architekturę, to czas wielkiego przełomu. Lata 20. i lata 30. to dwa zupełnie inne światy; z jednej strony - wielki kult historii, a z drugiej - architektura modernistyczna, nowoczesna - mówił dr Michał Pszczółkowski.
Audio
  • Eksperci o architekturze modernizmu na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Cmentarz Orląt Lwowskich to jeden z przykładów modernistycznego założenia architektonicznego
Cmentarz Orląt Lwowskich to jeden z przykładów modernistycznego założenia architektonicznegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Z kolei prof. Jakub Lewicki podkreślał, że jeśli chodzi o Kresy, najokazalsze przykłady architektury tamtego okresu można odnaleźć we Lwowie. - Było to trzecie co do wielkości miasto II RP, w 1939 roku miało blisko 400 tys. mieszkańców. Istniało tam bardzo prężne środowisko architektów, które działało także w Katowicach, w Gdyni i Wielkopolsce - mówił.

Eksperci podpowiadali, które budowle z czasów 20-lecia międzywojennego powinien obejrzeć każdy fan architektury i zaprosili słuchaczy w podróż do Wilna. Rozmawiają także o osiedlach robotniczych i urzędniczych, masowo budowanych w różnych miastach na Kresach.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Michał Pszczółkowski (historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor publikacji "Kresy nowoczesne. Rzecz o architekturze na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1921-1939"), prof. Jakub Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, znawca architektury lwowskiej) i Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta)

Data emisji: 7.05.2016

Godzina emisji: 18.11

mg/bch


Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego związki z Kresami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 21:32
W 20-leciu międzywojennym 19 marca świętowano imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tej okazji odbywały się w Warszawie, ale także w Wilnie i Grodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń