Czy Polacy wywiezieni do Kazachstanu mają szansę na powrót do kraju?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
- W tym roku mija 80 lat od deportacji, ramach której blisko 100 tysięcy naszych rodaków trafiło do Kazachstanu. Paradoksalnie mieli oni dużo szczęścia, bo w 1937 roku uniknęli operacji "Polska". Było to pierwsze, tak dobrze zorganizowane ludobójstwo w XX wieku - mówi poseł Michał Dworczyk.
Audio
  • Losy Polaków wywiezionych do Kazachstanu. Szanse na repatriacje (Świat Kresów/Jedynka)
Pamiątki po pierwszych zesłańcach zachowane w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie
Pamiątki po pierwszych zesłańcach zachowane w miejscowości Oziornoje w KazachstanieFoto: PAP/Rafał Guz

Najwięcej naszych rodaków, którzy trafili do Kazachstanu i do Azji, zostało wywiezionych w 1936 roku. - Tereny Kamieńca Podolskiego, Podola i Wołynia wschodniego znajdowały się wówczas blisko granicy II Rzeczpospolitej i władze sowieckie rozpoczynały represje wobec polskiej mniejszości właśnie od wysiedleń i oczyszczenia pasa przygranicznego - przypomina gość audycji. 

Czym był komunistyczny eksperyment, w ramach których powstały "Marchlewszczyzna" i  "Dzierżyńszczyzna"? Jaka była rola Kościoła katolickiego wśród Polaków zesłanych do Kazachstanu? Jak wygląda obecnie życie Polaków w Kazachstanie? Zapraszamy do wysłania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Michał Dworczyk (poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 18.12

gs/bch

Czytaj także

Inflanty Polskie – najdalsze kresy I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 20:24
- Nawet jeśli Polska jest popularna i pozytywnie odbierana przez Łotyszy to znajduje się daleko. Czasy Inflant Polskich są też odległe współczesnym pokoleniom - mówił w Jedynce ks. Tadeusz Cieśla, jezuita pracujący na Łotwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Lwowski. Burzliwe losy uczelni

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 19:00
- Uczelnia powstawała w czasach bardzo trudnych, miała silną opozycję nie tylko na forum ogólnopaństwowym, ale i forum kościelnym, jak i wewnętrzny lwowskim – przypomina dr hab. Adam Redzik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizm na Kresach, czyli nowoczesne Wilno i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 19:20
- Lata międzywojenne, jeśli chodzi o architekturę, to czas wielkiego przełomu. Lata 20. i lata 30. to dwa zupełnie inne światy; z jednej strony - wielki kult historii, a z drugiej - architektura modernistyczna, nowoczesna - mówił dr Michał Pszczółkowski.
rozwiń zwiń