Literacka wędrówka po Wilnie z Krzysztofem Renikiem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 19:00
Do udziału w spacerze zaprosiliśmy Romualda Mieczkowskiego, Wojciecha Piotrowicza oraz Józefa Szostakowskiego - poetów i literatów wileńskich.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Condesign/Pixabay

Przewodnicy policzyli, że na budynkach wileńskiej starówki jest siedem tablic upamiętniających Adama Mickiewicza. - Wilno kojarzy się najczęściej z osobą Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Czesława Miłosza, ale przecież świetność literatury polskiej i ślady te, które dziś pielęgnujemy, sięgają wcześniej - zauważył w audycji "Świat Kresów" Romuald Mieczkowski.

- Właściwie to można by było zacząć od Jana Kochanowskiego, który tutaj z dworem króla Zygmunta Augusta bywał w Wilnie - wskazał Wojciech Piotrowicz. - Jeśli zaś chodzi o lata nam bliższe - Konstanty Ildefons Gałczyński mieszkał tutaj na krótko przed II wojną światową, zachował się jego dom przy ulicy Młynowej - dodał Józef Szostakowski.

Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy o historycznej grupie poetyckiej Żagary i współczesnym polskim środowisku poetyckim Wilna. Dyskutowaliśmy także o XXIII Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim "Maj nad Wilią". Rok Henryka Sienkiewicza. Śladami "Potopu" w Wilnie.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Romuald Mieczkowski, Wojciech Piotrowicz, Józef Szostakowski

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 18.12

kk

Czytaj także

Czy Polacy wywiezieni do Kazachstanu mają szansę na powrót do kraju?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
- W tym roku mija 80 lat od deportacji, ramach której blisko 100 tysięcy naszych rodaków trafiło do Kazachstanu. Paradoksalnie mieli oni dużo szczęścia, bo w 1937 roku uniknęli operacji "Polska". Było to pierwsze, tak dobrze zorganizowane ludobójstwo w XX wieku - mówi poseł Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Albionu na Kresy, Brytyjczycy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:48
- Brytyjczycy zaczęli odkrywać Rzeczpospolitą w XVI wieku, gdy w większym stopniu otworzyli się na środkową i wschodnią cześć Europy. Byli to najczęściej podróżnicy wyposażeni w zlecenia od swoich mocodawców - mówił w Jedynce Tomasz Jakub Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń