Podróż po Litwie śladami Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 06:00
Lauda to terytorium, którego dziś próżno szukać na mapie. Była to kraina opisywana przez Sienkiewicza w "Potopie", położona na północ od litewskiego Kowna.
Audio
  • Podróż przez Litwę szlakiem miejsc z znanych "Potopu" Henryka Sienkiewicza (Świat Kresów/Jedynka)
Kadr z filmu Potop Redivivus Jerzego Hoffmana. Na zdjęciu Małgorzata Braunek i Daniel Olbrychski
Kadr z filmu "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana. Na zdjęciu Małgorzata Braunek i Daniel OlbrychskiFoto: mat.prasowe

Prowadzący audycję wraz z ekspertami i miłośnikami literatury Henryka Sienkiewicza przemierzył litewską ziemię szlakiem wydarzeń z "Potopu". Odwiedził m.in. dwór Billewiczów w Wodoktach oraz Mitruny, dokąd Oleńka i Kmicic pojechali w kuligu.

- Na Laudzie zamieszkiwało sporo Polaków, również w nie tak odległych czasach, bo podczas tzw. "Litwy kowieńskiej". Ich potomkowie mieszkają tam do dzisiaj - mówił Romuald Mieczkowski, wileński poeta i dziennikarz.

A co wspólnego z "Potopem" mają Kiejdany - mekka kalwinistów całej Europy i co dziś znajduje się w dawnym pałacu Radziwiłłów, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Jan Skłodowski (historyk sztuki, autor albumu o sienkiewiczowskiej Laudzie) i Romuald Mieczkowski (wileński poeta i dziennikarz), Wojciech Piotrowicz (wileński poeta)

Data emisji: 4.06.2016

Godzina emisji: 18.12

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Albionu na Kresy, Brytyjczycy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:48
- Brytyjczycy zaczęli odkrywać Rzeczpospolitą w XVI wieku, gdy w większym stopniu otworzyli się na środkową i wschodnią cześć Europy. Byli to najczęściej podróżnicy wyposażeni w zlecenia od swoich mocodawców - mówił w Jedynce Tomasz Jakub Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 19:23
Projekcja filmu "W pustyni i w puszczy", nakręconego w 2001 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, zainaugurowała w Wilnie obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka wędrówka po Wilnie z Krzysztofem Renikiem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 19:00
Do udziału w spacerze zaprosiliśmy Romualda Mieczkowskiego, Wojciecha Piotrowicza oraz Józefa Szostakowskiego - poetów i literatów wileńskich.
rozwiń zwiń