Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
Audio
  • Prof. Stanisław Nicieja oraz Janusz Wójcik o dawnym Stanisławowie (Świat Kresów/Jedynka)
Pocztówka ze Stanisławowa z 1900 roku, widok na kolegiatę
Pocztówka ze Stanisławowa z 1900 roku, widok na kolegiatęFoto: Pixabay (Domena publiczna)

- Wyróżnikiem Pokucia było to, że obok siebie mieszkali Ormianie, Żydzi, Polacy, Rusini. Tam żył też fascynujący lud Hucułów, gdzieś z pogranicza tradycji rumuńskiej, węgierskiej i polskiej - podkreśla prof. Stanisław Nicieja, historyk i autor "Kresowej Atlantydy".

Stanisławów nazywany był małym Lwowem. W 1662 roku założył go Andrzej Potocki, który postanowił uczcić pamięć swego ojca, Stanisława Rewery Potockiego, i wnuka, który potem zginął w bitwie pod Wiedniem. Jak mówi legenda, magnat zrzucił żupan, odwinął rękawy i pługiem obrysował kształt miasta.

Wielu Polaków ze Stanisławowa po II wojnie światowej wyjechało do Opola. Ale do dziś w tym już ukraińskim mieście żyją potomkowie starej polskiej inteligencji. Publicysta Janusz Wójcik wyjawia, po czym można ich rozpoznać na ulicy.

A skąd w mieście wzięli się Ormianie? Kto zmienił jego nazwę na  Iwano-Frankiwsk? Co architektura tego miasta ma wspólnego z Wiedniem? I kiedy na tolerancyjnym Pokuciu pojawiła się "trucizna szowinizmu narodowego"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prof. Stanisław Nicieja (historyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i autor "Kresowej Atlantydy") oraz Janusz Wójcik (publicysta i poeta w swojej twórczości nawiązujący do tematyki kresowej)

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 18.12

mg/kd


Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Albionu na Kresy, Brytyjczycy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:48
- Brytyjczycy zaczęli odkrywać Rzeczpospolitą w XVI wieku, gdy w większym stopniu otworzyli się na środkową i wschodnią cześć Europy. Byli to najczęściej podróżnicy wyposażeni w zlecenia od swoich mocodawców - mówił w Jedynce Tomasz Jakub Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż po Litwie śladami Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 06:00
Lauda to terytorium, którego dziś próżno szukać na mapie. Była to kraina opisywana przez Sienkiewicza w "Potopie", położona na północ od litewskiego Kowna.
rozwiń zwiń