Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:16
- Pozostaje w pamięci jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowania z powodu wiary i pochodzenia. Nigdy ich nie opuścił - przytaczał słowa Jana Pawła II ks. dr hab. Jan Nowak, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego księdza Bukowińskiego.
Audio
  • Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny (Świat kresów/Jedynka)
Ksiądz Władysław Bukowiński jest autorem książki Wspomnienia z Kazachstanu. Napisał ją na prośbę kardynała Karola Wojtyły podczas jednego z pobytów w Polsce
Ksiądz Władysław Bukowiński jest autorem książki "Wspomnienia z Kazachstanu". Napisał ją na prośbę kardynała Karola Wojtyły podczas jednego z pobytów w PolsceFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Papież Franciszek beatyfikował polskiego księdza Władysława Bukowińskiego. Legat papieski kardynał Angelo Amato w katedrze katolickiej w Karagandzie odczytał odpowiedni dekret. - Opatrzność boża doprowadziła do tego, że 11 września (data zamachu na WTC - przyp.red) beatyfikowano człowieka, który jest symbolem przebaczenia. Tym samy Kościół pokazuje, że ma sposób na przemoc. Istnieje człowiek, który z nią wygrał - powiedział ksiądz Jan Nowak. 

Władysław Bukowiński urodził się na Kresach, skąd trafił do Azji Środkowej. Nazywany "Apostołem Kazachstanu" spędził ponad 13 lat w sowieckich łagrach i więzieniach. Od 1954 roku mieszkał w Karagandzie i potajemnie posługiwał zesłańcom jako ksiądz. Mimo że miał możliwość powrotu do Polski, przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego i pozostał z wiernymi. Zmarł w 1974 roku. - Nie dał się zarazić nienawiścią. Przebaczenie było jego głównym hasłem, nie znosił przemocy i nie dał się w nią uwikłać. To była jego charakterystyczna cecha, główna w uznaniu heroizmu cnót - tłumaczył postawę błogosławionego gość Jedynki.

W audycji ksiądz Jan Nowak przypomniał życie księdza Władysława Bukowińskiego. Ponadto wyjaśnił, dlaczego był on nazywany misjonarzem miłosierdzia i domokrążcą. Wspomnienia związane z błogosławionym przedstawiła również Apolonia Słobodzian - Polka z Kazachstanu.

***

Tytuł audycji: Świat kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: ks. dr hab. Jan Nowak (wicepostulator procesu beatyfikacyjnego księdza Bukowińskiego)

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 18.13

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń