X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agresja sowiecka na Polskę. Eksterminacja elit

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:00
Już w czasie agresji rozpoczęły się eksterminacje. - Wystarczy jedno słowo. Burżuje. To byli ideologiczni wrogowie. Dlatego nie mieli prawa żyć, ze względów ideologicznych elity miały ulec zniszczeniu. Zwłaszcza ci, którzy byli mundurowymi w różnych służbach. Oni byli w pierwszym rzędzie skazani na eksterminację - przypomina prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego .
Audio
  • Agresja sowiecka na Polskę. Eksterminacja elit (Świat Kresów/Jedynka)
Po ataku Niemiec na ZSRR i zajęciu Lwowa przez Wehrmacht Kazimierz Bartel odmówił kolaboracji z nazistami. Został przez nich zabity podczas mordu na profesorach lwowskich
Po ataku Niemiec na ZSRR i zajęciu Lwowa przez Wehrmacht Kazimierz Bartel odmówił kolaboracji z nazistami. Został przez nich zabity podczas mordu na profesorach lwowskichFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

- Armia Czerwona dotarła do Gronda o świcie 20 września. Młodzież walczyła z czołgami nadciągającymi znad Niemna. Zginęło wielu młodych harcerzy, uczniów gimnazjum im. Mickiewicza. Trzeba tu podkreślić ogromną rolę pedagogów, nauczycieli naszych szkół. Do takich heroicznych postaci należała nasza dyrektor Janina Niedźwiecka, która potem zakończyła życie w więzieniu mińskim. Takim bohaterem był Wacław Myślicki, dyrektor gimnazjum męskiego im. Sienkiewicza. Piotr Bogucki kierownik szkoły powszechnej im. Batorego. Bohaterem był ksiądz Wiktor Potrzebski, dyrektor gimnazjum im. Mickiewicza, który towarzyszył młodzieży podczas tych działań - wspomina Wanda Janowska, grodnianka. 

>>> Serwis specjalny Polskiego Radia II wojna światowa <<<

- Grodno to miasto szczególnie podobnie jak Warszawa, która otrzymała za wrzesień 1939 roku swój krzyż Virtuti Militari. Grodnu także go obiecano za trzydniową heroiczną obronę, ale rząd później tego nie dopełnił - mówi gość Krzysztofa Renika. 

Jaki był stosunek mniejszości narodowych do agresora sowieckiego? Jak działała agentura komunistyczna na Kresach w okresie wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR? Która część Kresów najbardziej ucierpiała w tym czasie? Jak doszło do mordu lwowskich profesorów? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Wanda Janowska (grodnianka), prof. Adam Redzik (prawnik i historyk z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 18.11

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kresy i literatura. Jest w czym wybierać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 21:49
O literaturze kresowej, czyli o tym co czytać na wakacje, by poszerzyć swoją wiedzę o dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej można było się dowiedzieć z ostatniej przed wakacjami audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:16
- Pozostaje w pamięci jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowania z powodu wiary i pochodzenia. Nigdy ich nie opuścił - przytaczał słowa Jana Pawła II ks. dr hab. Jan Nowak, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego księdza Bukowińskiego.
rozwiń zwiń