Jak odradzało się polskie szkolnictwo na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:00
- Polska Szkoła nr 36 powstała dzięki staraniom Związku Polaków na Białorusi, głównie prezesa Tadeusza Gawina, a także dzięki naciskom społeczności polskiej dążącej do odtworzenia szkolnictwa polskiego w Grodnie. Władze Białoruskie po wielkich perturbacjach wyraziły na to zgodę - wspomina Jerzy Januszewski.
Audio
Lekcja w polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi, w której z zajęć języka polskiego korzysta około 260 mieszkańców Grodna
Lekcja w polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi, w której z zajęć języka polskiego korzysta około 260 mieszkańców GrodnaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz
Czytaj i słuchaj także >>
bukowiński1200.jpg
Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny

Polska Szkoła nr 36 w Grodnie na Białorusi powstała w 1996 roku m.in. pod patronatem Polskiego Radia. - Szkoła jest przystosowana do nauki 550 uczniów. Presja na szkołę jest ogromna, są zapisy społeczne. Rodzice oczekują w kolejkach, żeby tam kształcić swoje dzieci - mówi gość Krzysztofa Renika.

Jak pozyskiwane były kwotę na szkołę? Czy jest szansa na rozbudowę szkoły? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Jerzy Januszewski (grodnianin, działacz Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna), Teresa Kryszyń (Polska Macierz Szkolna na Białorusi)

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 18.14

gs

Zobacz więcej na temat: Grodno Kresy Krzysztof Renik

Czytaj także

Józef Piłsudski i jego związki z Kresami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 21:32
W 20-leciu międzywojennym 19 marca świętowano imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tej okazji odbywały się w Warszawie, ale także w Wilnie i Grodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy i literatura. Jest w czym wybierać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 21:49
O literaturze kresowej, czyli o tym co czytać na wakacje, by poszerzyć swoją wiedzę o dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej można było się dowiedzieć z ostatniej przed wakacjami audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja sowiecka na Polskę. Eksterminacja elit

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:00
Już w czasie agresji rozpoczęły się eksterminacje. - Wystarczy jedno słowo. Burżuje. To byli ideologiczni wrogowie. Dlatego nie mieli prawa żyć, ze względów ideologicznych elity miały ulec zniszczeniu. Zwłaszcza ci, którzy byli mundurowymi w różnych służbach. Oni byli w pierwszym rzędzie skazani na eksterminację - przypomina prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego .
rozwiń zwiń