Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 19:00
- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
Audio
  • Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej (Świat Kresów/Jedynka)
Uniwersytet Wileński
Uniwersytet WileńskiFoto: Diliff/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Czytaj i słuchaj także >>
pap_20101217_0X8 1200.jpg
Jak odradzało się polskie szkolnictwo na Białorusi?

Jak podkreśla gość "Świata Kresów" Wilno jest miastem Piłsudskiego i nurt piłsudczykowski był tu mocny, ale była też opozycja do niego. Prof. Józef Szostakowski przypomina, że na początku XX wieku w Wilnie myśl polityczna była bardzo świeża. W latach 1904-1906 zaczynają się ukazywać w mieście pierwsze gazety po litewsku, polsku i białorusku. - Myśl polityczna musiała oscylować na specyficznym wielonarodowościowym tle. Kierunek jej nadawało "Słowo" Stanisława Mackiewicza, które stało się ogólnopolskie. Pismo było często konfiskowane, a sam redaktor został skazany na odsiadkę w Berezie Kartuskiej - przypomina rozmówca Krzysztofa Renika. 

Co z międzywojennej wileńskiej myśli politycznej pozostaje aktualne? Kim byli Krajowcy i Żubry Wileńskie? Kto wygrywał wybory przed II wojną światową w Wilnie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Romuald Mieczkowski (poeta i dziennikarz, red. nacz. "Magazynu Znad Wilii"), Wojciech Piotrowicz (poeta i publicysta), Aleksander Radczenko (politorok, komentator, bloger), Józef Szostakowski (poeta i dziennikarz)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 18.12

gs

Czytaj także

Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:16
- Pozostaje w pamięci jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowania z powodu wiary i pochodzenia. Nigdy ich nie opuścił - przytaczał słowa Jana Pawła II ks. dr hab. Jan Nowak, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego księdza Bukowińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja sowiecka na Polskę. Eksterminacja elit

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:00
Już w czasie agresji rozpoczęły się eksterminacje. - Wystarczy jedno słowo. Burżuje. To byli ideologiczni wrogowie. Dlatego nie mieli prawa żyć, ze względów ideologicznych elity miały ulec zniszczeniu. Zwłaszcza ci, którzy byli mundurowymi w różnych służbach. Oni byli w pierwszym rzędzie skazani na eksterminację - przypomina prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odradzało się polskie szkolnictwo na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:00
- Polska Szkoła nr 36 powstała dzięki staraniom Związku Polaków na Białorusi, głównie prezesa Tadeusza Gawina, a także dzięki naciskom społeczności polskiej dążącej do odtworzenia szkolnictwa polskiego w Grodnie. Władze Białoruskie po wielkich perturbacjach wyraziły na to zgodę - wspomina Jerzy Januszewski.
rozwiń zwiń