Międzywojenny Lwów - miasto skazane na kabaret

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 19:43
- Postacią, która tak naprawdę stworzyła lwowski kabaret był Henryk Zwierzchowski - mówi w radiowej Jedynce prof. Adam Redzik, prawnik, historyk, miłośnik i znawca przedwojennego Lwowa.
Audio
  • Lwów stolicą polskiej piosenki kresowego kabaretu (Świat Kresów/Jedynka)
Pocztówka ze Lwowa
Pocztówka ze Lwowa Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Jak dodaje gość audycji "Świat Kresów", Henryk Zwierzchowski był także twórcą słynnych "Łątek lwowskich". - Były to cykliczne spotkania związane z pokazywaniem karykatur tego, co się dzieje, rzeczywistości. A gdy we Lwowie powstało radio, przeniesiono tam "Łątki lwowskie". Z tym, że do Zwierzchowskiego dołączyli wówczas młodsi Marian Hemar i Emanuel Szlechter - tłumaczy prof. Adam Redzik.

Jakie najsłynniejsze sceny kabaretowe działały w okresie międzywojennym we Lwowie, dowiesz się z nagrania audycji. Znalazł się w niej również materiał Aleksandry Akinczo o folklorze miejskim w Wilnie. Całość przeplatana jest fragmentami przedwojennych piosenek kabaretowych.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prof. Adam Redzik (prawnik, historyk, miłośnik i znawca przedwojennego Lwowa)

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 18.13

pg

Czytaj także

Modernizm na Kresach, czyli nowoczesne Wilno i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 19:20
- Lata międzywojenne, jeśli chodzi o architekturę, to czas wielkiego przełomu. Lata 20. i lata 30. to dwa zupełnie inne światy; z jednej strony - wielki kult historii, a z drugiej - architektura modernistyczna, nowoczesna - mówił dr Michał Pszczółkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż po lwowskich scenach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 12:40
W audycji rozmawialiśmy o przedwojennych lwowskich teatrach i kabaretach, a także o działającym od 58 lat Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie.
rozwiń zwiń