X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresowe tradycje sylwestrowe i karnawałowe

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 10:21
- Wilno to miasto, które miało wielu poetów i artystów. To się odbijało na życiu towarzyskim. Procent ziemiaństwa był duży, a ziemiaństwo bawić się lubiło i mogło, bo było je stać - opowiadał Romuald Mieczkowski.
Audio
  • Romuald Mieczkowski o kresowych balach, kuligach i spotkaniach artystycznych (Świat Kresów/Jedynka)
Polski Zespół Pieśni i Tańca Wilia w widowisku pt. W salonie Ogińskich na Dominikańskiej
Polski Zespół Pieśni i Tańca Wilia w widowisku pt. "W salonie Ogińskich na Dominikańskiej"Foto: PAP/Monika Kaczyńska

- Wiemy, że wileńskie bale znane już były od czasów Filomatów i Filaretów. Swój udział w życiu towarzyskim na Kresach miały też środowiska artystyczne, na czele z Moniuszką, Bogusławskim czy rodziną Millerów - tłumaczył w radiowej Jedynce ekspert.

Karnawał na Wileńszczyźnie kojarzy się z kuligiem, saniami, dzwoneczkami, bo odbywa się zimą, a odległości między dworami były znaczące, więc jedynym środkiem transportu były sanie. - W okresie międzywojennym znanym miejscem były Druskienniki, odległe od Wilna o 150-160 km - mówił Romuald Mieczkowski.

- Zasadniczą różnicą w porównaniu z naszymi czasami jest to, że wtedy tańczono parami i to dawało (czasem jedyną) możliwość dla zakochanej młodzieży, by być sam na sam - objaśniał gość audycji. - Na Kresach tańczono - i do dziś zachowała się ta tradycja - poloneza, mazura i krowiaka. To były elementy obowiązkowe balu. W latach 30. XX wieku doszedł walc, a postępowa młodzież tańczyła tango - dodał Mieczkowski.

Część bali karnawałowych to była, prowadzona przez zamożne rody i znanych ludzi np. Miniuszków i Tyszkiewiczów, działalność charytatywna na rzecz uzdolnionej młodzieży. Bale u Tyszkiewiczów nazywano "Tańcującymi wtorkami" - wyjawił ekspert.

W audycji, dzięki książce Ireny Domańskiej-Kubiak, zajrzeliśmy za kulisy wileńskiego balu. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dla 15-latki wydawało się jeden bal w sezonie, dla 20-latki 5, a dla 25-latki aż 15.

Jak dziś społeczność polska na Kresach kultywuje tradycje bali i spotkań? Jak Galeria Artystyczna "Znad Wilii" integrowała różne kultury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Romuald Mieczkowski (poeta i dziennikarz), Irena Domańska-Kubiak (autorka książki "Życie codzienne w dworach kresowych")

Korespondencja Aleksandry Akińczo o wileńskich tradycjach sylwestrowych.

Data emisji: 31.12.2016

Godzina emisji: 18.10

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie Pola dziś. Polacy w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 19:20
- Sam wydźwięk słowa "Mołdawia" ma posmak trochę pogranicza, trochę nawet orientalny ze względu na bliskość Turcji i Tatarów, a jednocześnie jest trochę swojski, bo coś nas z Mołdawią łączyło - stwierdził ekspert, Adam Burakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Rumunii - potomkowie osadników

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 19:30
Podróżowali Łukiem Karpat, by zasiedlić ziemię w okolicach Suczawy. Zakładali wsie, kopalnie soli, karczowali lasy, uprawiali górskie pola. Zapraszamy na opowieść o Polakach z Bukowiny Rumuńskiej.
rozwiń zwiń