Zima na dawnych Kresach. Czas spędzany wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 17:00
- Na Kresach ludzie żyli w większej wspólnotowości niż ludzie w innych częściach Polski. Sąsiedzi sobie pomagali i żyli wspólnie, ale także życie wewnątrz dworu toczyło się bardziej wspólnie niż my byśmy to sobie dziś wyobrażali - mówi Irena Domańska-Kubiak.
Audio
  • Zima na dawnych Kresach. Czas spędzany wspólnie (Świat Kresów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/magpunky

bal_1200.jpg
Kresowe tradycje sylwestrowe i karnawałowe

Tę wspólnotowość można zaobserwować, patrząc nawet na plany architektoniczne - wszystkie pokoje były w amfiladzie. - Wynikało z tego, że ludzie nie zamykali się w swoich pokojach, czas - zwłaszcza wolny - spędzali wspólnie. Dwór był miejscem pracy, miejscem nauki dla dzieci, a także miejscem wytwarzania podstawowych potrzebnych przedmiotów, przetwarzania żywności. W wolnym czasie ludzie się bawili, a wolny czas to była właśnie zima. To byli rolnicy, ich rytm życia wyznaczały pory roku - przypomina gość "Świata Kresów".

Jak się bawiono w XIX wieku na Kresach? Jakie rozrywki cieszyły się największą popularnością? Jakie były różnice w traktowaniu gościa w tamtym okresie na Kresach i w Wielkopolsce? Jakie stroje obowiązywały na balach? Czym sanie kuligowe różnią się od zwykłych sań podróżnych? Czym była bardzo popularna zabawa znana jako "wesele krakowskie"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Irena Domańska-Kubiak (antropolog kultury, autorka książki "Życie codzienne w dworkach kresowych w XIX wieku")

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 18.12

gs/mk

Czytaj także

Górskie Kresy II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 19:14
- Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Góry Czywczyńskie aż do dawnej granicy Rzeczypospolitej to jest obszar bardzo historyczny. Niektórzy Czarnohorę, Gorgany i Huculszczyznę nazywają Atlantydą - zaginioną, mityczną krainą, która pozostała w naszej pamięci - wyjaśniał historyk Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje kresowych teatrów. Gdzie działały najważniejsze sceny?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 19:00
- Wilno kojarzy się z Redutą Juliusza Osterwy, ale to Wilno postrzegane z perspektywy II Rzeczypospolitej. Początki teatru w Wilnie powinni nam się kojarzyć z postacią równie wielką w dziejach teatru, z Wojciechem Bogusławskim - mówił prof. Jarosław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta na Kresach - po pierwsze tradycja

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 21:00
Polacy żyjący na Kresach II RP, a także ci, których przodkowie zostali zesłani w głąb ZSRR, przez wiele lat starali się zachować bożonarodzeniowe tradycje. W audycji przywołujemy ich wspomnienia.
rozwiń zwiń