Kresy, które sięgają po Syberię i Kazachstan

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 18:53
- Nasi rodacy, którzy znaleźli się w Kazachstanie, na terenach głębokiego wschodu byłego Związku Sowieckiego, trafili tam właśnie z Kresów I RP, z Podola i z Wołynia Wschodniego - mówił na antenie radiowej Jedynki poseł Michał Dworczyk.
Audio
  • Biskup Cyryl Klimowicz - urodzony w Kazachstanie, dzieciństwo spędził na Białorusi, dziś posługuje w Irkucku (Świat Kresów/Jedynka)
Step w Kazachstanie
Step w KazachstanieFoto: Vmenkov, lic. CC / wikipedia

A co katolickiego biskupa z Irkucka, z Syberii  łączy z Kresami? W kolejnym odcinku audycji "Świat Kresow" Krzysztof Renik w rozmowie z bp Cyrylem Klimowiczem stawia takie właśnie pytanie.

Rodzice ks. bp Klimowicza pochodzą z przedwojennej Polski, obecnie to Białoruś. Po zajęciu terenów przez Związek Radziecki rodziców księdza wywieziono do Kazachstanu. Tam się urodził. Cudem udało mu się z matką i rodzeństwem uciec do krewnych na Białorusi.

- W latach 60. - byłem wtedy w klasie trzeciej lub czwartej - Chruszczow wrócił z Ameryki i przywiózł kukurydzę, i powiedział, że teraz to dogonimy Amerykę.  Wtedy uświadomiłem sobie, że wbrew całej propagandzie, my nie byliśmy z przodu tylko z tyłu. Gdy w 1965 roku przyjechałem do Polski, zorientowałem się, że tam na Białorusi to my mieszkaliśmy w więzieniu - opisywał swe dzieciństwo bp Klimowicz. 

Jak to się stało, że ksiądz Klimowicz wrócił na dawne polskie Kresy, czy na Syberii w Irkucku istnieje wciąż pamięć o kresowych korzeniach Polaków, którzy tam trafili. O tym w nagraniu. W audycji także wypowiedź Marii Zilizieckiej o pierwszych latach wygnania do Kazachstanu.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: bp Cyryl Klimowicz (ordynariusz diecezji w Irkucku)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji:

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ksiądz Władysław Bukowiński. Kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:16
- Pozostaje w pamięci jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowania z powodu wiary i pochodzenia. Nigdy ich nie opuścił - przytaczał słowa Jana Pawła II ks. dr hab. Jan Nowak, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego księdza Bukowińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cmentarze na Kresach to zapis naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 20:25
Na Wileńszczyźnie, Lwowszczyźnie, Grodzieńszczyźnie i w wielu innych miejscach pozostały polskie cmentarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Rumunii - potomkowie osadników

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 19:30
Podróżowali Łukiem Karpat, by zasiedlić ziemię w okolicach Suczawy. Zakładali wsie, kopalnie soli, karczowali lasy, uprawiali górskie pola. Zapraszamy na opowieść o Polakach z Bukowiny Rumuńskiej.
rozwiń zwiń