X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia "Czerwonego Kościoła" i Woyniłłowiczów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 18:50
Neoromańska świątynia z czerwonej cegły, stojąca obok rządowych gmachów z lat 30., jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Mińska.
Audio
  • Jak w Mińsku powstawał katolicki kościół (Świat Kresów/Jedynka)
Białoruś Mińsk. Plac Niepodległości. Kościół katolicki pw. św. Szymona i św. Heleny z 1908 r. (tzw. czerwony kościół)
Białoruś Mińsk. Plac Niepodległości. Kościół katolicki pw. św. Szymona i św. Heleny z 1908 r. (tzw. czerwony kościół) Foto: PAP/Stanisław Moroz

Ufundował ją polski i białoruski ziemianin i działacz społeczny Edward Woyniłłowicz wraz z żoną Olimpią, by upamiętnić przedwcześnie zmarłe dzieci: Szymona i Helenę.

- Świątynia powstała dopiero w 1905 roku. Społeczność mińska chciała ją zbudować wcześniej, ale nie udawało się to m.in. z powodu protestów cerkwi prawosławnej - wyjaśnia Krzysztof Kubiak, autor filmu dokumentalnego "Czerwony Kościół".

O fundatorze kościoła, a także jego rodzinie, opowiedziała też Irena Domańska-Kubiak, antropolog kultury, autorka publikacji o Kresach. A arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, ordynariusz mińsko-mohylewski, wyjaśniał, jaki był skład narodowościowy katolików na dawnych Kresach.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Irena Domańska-Kubiak (antropolog kultury, autorka publikacji o Kresach) oraz Krzysztof Kubiak (autor filmu dokumentalnego "Czerwony Kościół")

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
subotniki2017-01-28 22:59 Zgłoś
1) Edward Woyniłłowicz herbu Syrokomla był spokrewniony z rodami Wańkowiczów i Moniuszków. 2) Brał udział w białoruskich dążeniach narodowych i wspierał je finansowo. Ufundował pierwsze białoruskie wydawnictwo „Zahlanie sonca i ū nasza vakonca”, czasopisma „Łuczynka” i „Sacha” oraz gazetę „Nasza Niva”. Wspierał powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku i początkowo należał do jej Rady. W jego domu w Słucku mieścił się sztab powstańców słuckich 3) Kiedy grypa hiszpanka zabrała jego dwoje dzieci, Szymona i Helenę, postanowił wraz z żoną Olimpią z Uzłowskich ufundować ku ich pamięci kościół w Mińsku pod wezwaniem Świętych Szymona i Heleny (nie Symeona). I tak w architekturze miasta pojawiła się pierwsza i bardzo piękna budowla w stylu neoromańskim. Jej mury postawiono z czerwonej cegły sprowadzonej spod Częstochowy, a dach został pokryty dachówką wyprodukowaną we Włocławku. Ze względu na kolor cegły mińszczanie nazwali nową świątynię Czerwonym Kościołem. Jej projektodawcą był Tomasz Pajzderski , a nadzór nad pracami sprawował Władysław Marconi (z tych Marconich) . Budynek był wzorowany na kościele Świętej Elżbiety w Jutrosinie w Wielkopolsce i zaprojektowanym przez tego samego architekta. 4) Po traktacie ryskim ten podziwu godny człowiek osiadł w Bydgoszczy, gdzie zmarł 16 czerwca 1928 roku. 5) Czerwony kościół został zwrócony katolikom Mińska w 1990 roku, a następnie przeszedł gruntowną renowację. Znajduje się w samym centrum białoruskiej stolicy tuż obok budynku rządu i jest jedną z piękniejszych wizytówek architektonicznych miasta. Dzięki staraniom proboszcza księdza Władysława Zawalniuka w czerwcu 2006 roku prochy Edwarda Woyniłłowicza zostały przeniesione z Bydgoszczy do Mińska i złożone w kościele jego fundacji. 6) We wrześniu 2006 roku decyzją władz Mińska ulicy przy Czerwonym Kościele nadano imię Edwarda Woyniłłowicza. Jednak wobec sprzeciwu białoruskich komunistów została ona anulowana. Kazimierz Niechwiadowicz www.pawet.net/niechwiadowicz

Czytaj także

Białoruś: ruszyła najdłuższa w kraju pielgrzymka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:52
Pięciusetkilometrowa, najdłuższa na Białorusi pielgrzymka do Budsławia, nazywanego białoruską Częstochową, wyruszyła z Brześcia przy granicy z Polską - poinformował portal catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś - pomiędzy współczesną Europą i sowiecką nostalgią

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 19:05
W piątkowej audycji "Więcej świata", wyemitowanej w ramach cyklu "Patrząc na Wschód", specjalni wysłannicy radiowej Jedynki przyjrzeli się Białorusi.
rozwiń zwiń