X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eliza Orzeszkowa - obrończyni polskości na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 19:29
Pisarka związana przez całe życie z Grodzieńszczyzną była instytucją kresowej kultury i działalności społecznej. Mimo carskiego jarzma walczyła o polski język i polską tożsamość.
Audio
  • Działalność pozaliteracka Elizy Orzeszkowej (Świat Kresów/Jedynka)
Eliza Orzeszkowa
Eliza OrzeszkowaFoto: polona.pl

- Będąc na terenie zaborów, starała się uczynić swój dom ogniskiem polskości. To jednak nie wszystko. Przez cały czas angażowała się również bardzo we wszystkie sprawy związane z Polakami na tamtym terenie i w tamtym czasie - podkreśla w radiowej Jedynce prof. Kwiryna Handke.

Jak dodaje ekspertka, ogromny wpływ na postawę Elizy Orzeszkowej miało jej dzieciństwo i wczesna młodość. - Pochodziła z inteligencko-ziemiańskiego domu. Gdy podrosła, została oddana na pensję do sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie spędziła 5 lat. Jako 16-letnia dziewczyna została wydana za mąż za Piotra Orzeszkę, też właściciela ziemskiego. Jej w miarę beztroskie życie zakończyło się w momencie, gdy rozpoczęły się przygotowania do powstania styczniowego - tłumaczy profesor Handke.

W jakich okolicznościach doszło do spotkania Elizy Orzeszkowej z Romualdem Trauguttem, dyktatorem polskiego zrywu niepodległościowego z lat 1863-64, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Kwiryna Handke (autorka wielu prac poświęconych działalności Elizy Orzeszkowej), dr Iwona Wiśniewska (Instytut Badań Literackich, autorka pierwszego kalendarium życia Orzeszkowej) i Elżbieta Dziuk (współautorka książki-albumu "Ziemia nadniemeńska Elizy Orzeszkowej)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 18.12

pg/ei

Zobacz więcej na temat: Eliza Orzeszkowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matki, żony i kochanki w powstaniu styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 11:17
Nie wiemy ile pań walczyło z bronią w ręku, ile działało w służbie sanitarnej czy wywiadowczej, ale na pewno ich obecność w powstaniu była zauważona.
rozwiń zwiń