Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
Audio
  • Huculi i Bojkowie. Mity i realia na temat mieszkańców Karpat Wschodnich (Świat Kresów/Jedynka)
Bojkowie (zdjęcie z 1910 r.)
Bojkowie (zdjęcie z 1910 r.)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Badania wśród Bojków prowadziła antropolog kultury dr Olga Solarz. - Zamieszkują oni nieduży fragment Karpat. To grupa etnograficzna, co oznacza, że Bojkowie są mniejszą grupą w całości etnosu - ruskich górali karpackich. Tym się oni różnią od Łemków i Hucułów, że ich kultura materialna była najbardziej uboga i prosta, przez co najmniej interesowali badaczy - tłumaczy ekspert.

Goście radiowej Jedynki opowiadają również między innymi o podstawowych zajęciach, obyczajach i wierzeniach górali karpackich zamieszkujących tereny Rzeczpospolitej i o kresowych fascynacjach tymi grupami etnicznymi w polskiej literaturze i sztuce. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Olga Solarz (antropolog kultury, znawczyni karpackich górali), dr Jan Skłodowski (historyk, prezes Stowarzyszenie Res Carpathica)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 18.12

pg/ei

Czytaj także

Kresy, które sięgają po Syberię i Kazachstan

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 18:53
- Nasi rodacy, którzy znaleźli się w Kazachstanie, na terenach głębokiego wschodu byłego Związku Sowieckiego, trafili tam właśnie z Kresów I RP, z Podola i z Wołynia Wschodniego - mówił na antenie radiowej Jedynki poseł Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "Czerwonego Kościoła" i Woyniłłowiczów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 18:50
Neoromańska świątynia z czerwonej cegły, stojąca obok rządowych gmachów z lat 30., jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Mińska.
rozwiń zwiń