X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
Audio
  • Prof. Janusz Odziemkowski i dr Robert Wyszyński o wywózkach na polskich Kresach Wschodnich (Świat Kresów/Jedynka)
Eksponaty na wystawie w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Eksponaty na wystawie w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Deportacje i wywózki zaczęły się na Kresach w lutym 1940 roku. Dotknęły rodziny polskich urzędników, osadników wojskowych, także inteligencję. Tracili wszystko, wywożeni na wschód w bydlęcych wagonach. Niedokładne szacunki podają liczby od 300 tysięcy do miliona Polaków wywiezionych na Syberię. 

prof. Janusz Odziemkowski Deportacja nie była niczym nowym w Rosji. Przesiedlania ludności stosowano od wieku XVII, a nawet wcześniej. W naszym pojęciu to było traktowanie nieludzkie, a w Rosji to było naturalne

Dr Robert Wyszyński przypomniał, że już w 1938 roku na tych terenach nad Zbruczem zlikwidowano ponad 100 tysięcy Polaków, a zesłano ich około 50 tysięcy, więc sam proces zsyłek obejmuje okres około 20 lat, a nie tylko lata 1940-1941.  

Goście Krzysztof Renika mówili o politycznych uwarunkowaniach przełomu lat 40. ubiegłego wieku, o konferencji w Zakopanem NKWD-gestapo, gdzie planowano operację deportacyjną. Z nagrania dowiemy się także kogo wywożono, w jakich warunkach, gdzie osiedlano i jak wybuch II wojny wpłynął na deportacje.

Usłyszmy także fragmenty wspomnień: Antoniny Szreckiej-Jarczuk zamieszczony w tomie "Z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej na wygnanie. Opowieści zesłańców 1940-46" oraz Zbigniewa Myślickiego z archiwum Karty.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk z UKSW), dr Robert Wyszyński (ekspert Centrum Analiz Instytutu Jagiellońskiego, były dyrektor Instytutu Kresowego)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 18.10

ab/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cmentarze na Kresach to zapis naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 20:25
Na Wileńszczyźnie, Lwowszczyźnie, Grodzieńszczyźnie i w wielu innych miejscach pozostały polskie cmentarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima na dawnych Kresach. Czas spędzany wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 17:00
- Na Kresach ludzie żyli w większej wspólnotowości niż ludzie w innych częściach Polski. Sąsiedzi sobie pomagali i żyli wspólnie, ale także życie wewnątrz dworu toczyło się bardziej wspólnie niż my byśmy to sobie dziś wyobrażali - mówi Irena Domańska-Kubiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń