Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 19:27
Dziś mija kolejna rocznica podpisania w 1921 roku Traktatu Ryskiego ustalającego granicę m.in. pomiędzy II Rzeczpospolitą a Rosją sowiecką. W ten sposób wielu obywateli RP wbrew własnej woli znalazło się na terenie obcego kraju.
Audio
  • Traktat Ryski i odcięcie części ziem I Rzeczpospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Delegacja polska na rokowania o zawieszeniu broni i zawarciu pokoju z Rosją Sowiecką 1920. Od lewej siedzą: Władysław Kiernik, gen.Mieczysław Kuliński, Jan Dąbski, Stanisław Grabski, Leon Wasilewski. Stoją: Michał Wichliński, Witold Kamieniecki, Norbert Barlicki, Adam Mieczkowski, Ludwik Waszkiewicz
Delegacja polska na rokowania o zawieszeniu broni i zawarciu pokoju z Rosją Sowiecką 1920. Od lewej siedzą: Władysław Kiernik, gen.Mieczysław Kuliński, Jan Dąbski, Stanisław Grabski, Leon Wasilewski. Stoją: Michał Wichliński, Witold Kamieniecki, Norbert Barlicki, Adam Mieczkowski, Ludwik WaszkiewiczFoto: Domena publiczna

- I Rzeczpospolita to kraj, który do dziś budzi wątpliwości, czy był pierwszym czy drugim państwem w Europie. Kraj sięgający aż po Smoleńsk, czyli bramę do Moskwy. Na północy Inflanty, które były wspólną domeną Litwy i Korony, linia graniczna sięgała od Dźwiny do Dniepru, twórcy odzyskanej niepodległości marzyli, by odrodzić państwo w tym kształcie - mówi prof. Wiesław Jan Wysocki z UKSW.

Historyk przyznaje, że na przeszkodzie stanęła nie tylko wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, a także napięcia pomiędzy narodami dawnej Rzeczpospolitej i budzący się nacjonalizm.

W wyniku postanowień Traktatu Ryskiego Polska utraciła na wschodzie ziemie posiadane przed I rozbiorem. - Jak wiemy, zwalczały się ze sobą dwie koncepcje, ale obie zakładały, że Wilno i Lwów są ostoją polskości - zapewnia prof. Wysocki.

Co stało się z polskim ziemiaństwem, które znalazło się w sowieckiej Rosji? Czy II RP o nich zapomniała? O tym w audycji. Naszym gościem był także ks. Leszek Kryża, który opowiadał o spotkaniach z Polakami do dziś mieszkającymi na Kresach.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Wiesław Jan Wysocki (historyk, UKSW), ks. Leszek Kryża (Pomoc Kościołowi na Wschodzie)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 18.14

mg

Czytaj także

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń