X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 19:27
Dziś mija kolejna rocznica podpisania w 1921 roku Traktatu Ryskiego ustalającego granicę m.in. pomiędzy II Rzeczpospolitą a Rosją sowiecką. W ten sposób wielu obywateli RP wbrew własnej woli znalazło się na terenie obcego kraju.
Audio
  • Traktat Ryski i odcięcie części ziem I Rzeczpospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Delegacja polska na rokowania o zawieszeniu broni i zawarciu pokoju z Rosją Sowiecką 1920. Od lewej siedzą: Władysław Kiernik, gen.Mieczysław Kuliński, Jan Dąbski, Stanisław Grabski, Leon Wasilewski. Stoją: Michał Wichliński, Witold Kamieniecki, Norbert Barlicki, Adam Mieczkowski, Ludwik Waszkiewicz
Delegacja polska na rokowania o zawieszeniu broni i zawarciu pokoju z Rosją Sowiecką 1920. Od lewej siedzą: Władysław Kiernik, gen.Mieczysław Kuliński, Jan Dąbski, Stanisław Grabski, Leon Wasilewski. Stoją: Michał Wichliński, Witold Kamieniecki, Norbert Barlicki, Adam Mieczkowski, Ludwik WaszkiewiczFoto: Domena publiczna

- I Rzeczpospolita to kraj, który do dziś budzi wątpliwości, czy był pierwszym czy drugim państwem w Europie. Kraj sięgający aż po Smoleńsk, czyli bramę do Moskwy. Na północy Inflanty, które były wspólną domeną Litwy i Korony, linia graniczna sięgała od Dźwiny do Dniepru, twórcy odzyskanej niepodległości marzyli, by odrodzić państwo w tym kształcie - mówi prof. Wiesław Jan Wysocki z UKSW.

Historyk przyznaje, że na przeszkodzie stanęła nie tylko wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, a także napięcia pomiędzy narodami dawnej Rzeczpospolitej i budzący się nacjonalizm.

W wyniku postanowień Traktatu Ryskiego Polska utraciła na wschodzie ziemie posiadane przed I rozbiorem. - Jak wiemy, zwalczały się ze sobą dwie koncepcje, ale obie zakładały, że Wilno i Lwów są ostoją polskości - zapewnia prof. Wysocki.

Co stało się z polskim ziemiaństwem, które znalazło się w sowieckiej Rosji? Czy II RP o nich zapomniała? O tym w audycji. Naszym gościem był także ks. Leszek Kryża, który opowiadał o spotkaniach z Polakami do dziś mieszkającymi na Kresach.

***

Tytuł audycji: "Świat Kresów"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Wiesław Jan Wysocki (historyk, UKSW), ks. Leszek Kryża (Pomoc Kościołowi na Wschodzie)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 18.14

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń