X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresy w literackiej twórczości Wincentego Pola

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 14:05
W tym odcinku audycji opowiadamy o kresowym rycerzu i pewnym rycerskim rapsodzie, o tym, jak Pan Mohort Wielkanoc świętował.
Audio
  • Prof. Małgorzata Łoboz i dr Jan Skłodowski twórczości Wincentego Pola (Świat Kresów/Jedynka)
Dawny polski zamek z przełomu XVI i XVII w. w Olesku na Ukrainie
Dawny polski zamek z przełomu XVI i XVII w. w Olesku na UkrainieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- "Mohort" jest pierwszym utworem literackim, w którym pojawiło się słowo Kresy. Dziś przez Kresy rozumiemy zespół wartości i znaczeń związanych z tradycją i kulturą obyczajową wschodnich ziem Polski, które jeszcze przed 1945 rokiem wchodziły w terytorium Rzeczpospolitej.  A Kresy Mohortwe to pojęcie bardziej dookreślone, to granica linii wojskowej, tereny pograniczne, bo bohater tego poematu jest strażnikiem granicznym - wyjaśniała historyk, prof. Małgorzata Łoboz.

Dr Jan Skłodowski mówił o "malowniczych podróżach turystów-starożytnikow (m.in. Napoleona Ordy, Wincentego Pola, Oskara Kolberga, Aleksandra Brücknera), którzy w XIX i na początku wieku XX przemierzali te tereny i utrwalali to, co w kraju już nie istniejącym de jure, ale istniejącym de facto w świadomości ludzi, zachowało się jako spuścizna kultury polskiej dawnej Rzeczpospolitej".

Historycy mówili także o tym, kim był Mohort oraz o innych kresowych utworach w twórczości Wincentego Pola. Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Prof. Małgorzata Łoboz (hisotryk literatury Uniwersytet Wrocławski) i dr Jan Skłodowski (historyk sztuki Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 18.11

ab/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisławów - kulturowa mieszanka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 14:00
Położony dziś na Ukrainie Iwano-Frankiwsk to dawny Stanisławów - stolica Pokucia, historycznej krainy na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń