Wieloetniczne Kresy w muzycznym zwierciadle

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:30
- Na pograniczu melodie polskie, białoruskie i ukraińskie przenikają się i wzbogacają wzajemnie. Ludzie słuchają siebie, muzyka przechodzi przez domy i dlatego światy Kresów wzajemnie się inspirują – mówi piosenkarka Karolina Cicha.
Audio
  • Muzyka Kresów ocalana od zapomnienia (Świat Kresów/Jedynka)
Zdobienia okiennic we wsi Trywieża na Podlasiu. W tym regionie zachował się klimat Kresów
Zdobienia okiennic we wsi Trywieża na Podlasiu. W tym regionie zachował się klimat Kresów Foto: By Lilly M, CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Po kataklizmach I i II wojny światowej, które niemal unicestwiły rzeczywistość kresową, jej mały skrawek pozostał w województwie podlaskim, gdzie nadal mieszają się języki, religie i tradycje.

Karolina Cicha zauważa, że PRL próbował wtłoczyć lokalną kulturę ludową do Cepelii i "było obciachem grać muzykę tradycyjną". Teraz nastąpił wielki powrót i powstają nurty muzyczne próbujące rekonstruować dawne brzmienie. – Na szczęście żyją ostatni wiejscy muzykanci, którzy pamiętają muzykę tak, jak się ją grało - bez blichtru. Jest wielu wybitnych, młodych muzyków, którzy jeżdżą na wioski uczyć się od tamtych ludzi – opowiada gość Jedynki.

Sama Karolina Cicha, choć zajmuje się muzyką pogranicza, podchodzi do niej w inny sposób, bo stara się ją przetwarzać. Słychać to m.in. na płycie "Wieloma językami", której fragmenty zaprezentowała w audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Karolina Cicha (piosenkarka, aktorka, kompozytorka)

Data emisji: 13.05.2017

Godzina emisji: 18.10

zi/mc

Czytaj także

Skąd wzięli się Tatarzy na Kresach Rzeczpospolitej?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 13:30
Gośćmi audycji byli prof. Selim Chazbijewicz, Romuald Chazbijewicz, Karolina Cicha i Dżenetta Bogdanowicz, którzy wyjaśniali, kiedy Tatarzy przybyli do Rzeczpospolitej, jak brzmiała ich muzyka i jak smakowała ich kuchnia.
rozwiń zwiń