X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkiewicz, Żmudź i styl zakopiański. Co mają wspólnego?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:46
Rodzina Witkiewiczów to szlachta związana ze Żmudzią. To tamtejsza sztuka ludowa, przeszczepiona pod Tatry, stała się zaczynem stylu witkiewiczowskiego.
Audio
  • Dr Jan Skłodowski o kresowych dziejach Witkiewiczów (Kresowa Jedynka)
Stanisław Witkiewicz ze swoim synem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem (Witkacym)
Stanisław Witkiewicz ze swoim synem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem (Witkacym)Foto: By ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - http://wroblewg.w.interia.pl

Rodzinny dwór Witkiewiczów funkcjonował do połowy XIX wieku w Poszawszu (dziś Pašiaušė). Ród utracił jednak majątek ziemski i został wywieziony na Syberię za pomoc powstańcom styczniowym. – W sensie fizycznym, w tym momencie kończą się związki tej rodziny z Kresami, ale rozpoczyna się okres szerszego związku – wykorzystania w stylu zakopiańskim, który powstał znacznie później, wielu elementów ludowej sztuki żmudzkiej – mówi dr Jan Skłodowski.

Droga Witkiewiczów do Zakopanego była bardzo długa. Rodzina wróciła z Syberii dopiero po kilku latach. Szlak Stanisława Witkiewicza wiódł m.in. przez akademię w Petersburgu i lata spędzone w Warszawie. Na stałe przeniósł się pod Tatry w 1890 roku z powodu zagrożenia gruźlicą. Przywiózł ze sobą obraz ludowej sztuki żmudzkiej – drewnianych rzeźb i kapliczek, które przeszczepił do sztuki zakopiańskiej.  

Ten proces przebiegał jednak dwukierunkowo. Jak tłumaczy dr Jan Skłodowski, "Witkiewicz cały czas czuł się obywatelem Żmudzi, ale i Polakiem. Chciał odrodzić Ojczyznę za pomocą polskiego, narodowego stylu, który zapanuje na wszystkich, dawnych ziemiach zajętych przez zaborców. Dlatego Witkiewicz niesie styl zakopiański na Kresy".  

A co na Kresach pozostało po Witkiewiczu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono też o XXIV Festiwalu Poetyckim "Maj nad Wilią", a także o związkach z Kresami Melchiora Wańkowicza.


***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Jan Skłodowski (historyk sztuki)

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 18.10

zi/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieloetniczne Kresy w muzycznym zwierciadle

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:30
- Na pograniczu melodie polskie, białoruskie i ukraińskie przenikają się i wzbogacają wzajemnie. Ludzie słuchają siebie, muzyka przechodzi przez domy i dlatego światy Kresów wzajemnie się inspirują – mówi piosenkarka Karolina Cicha.
rozwiń zwiń