X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Huculski szlak Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:01
Nazywany piewcą Huculszczyzny, polski prozaik i eseista jest autorem cyklu książek "Na wysokiej połoninie" rysującego obraz wierzeń, legend, a także rzeczywistych postaci świata Karpat.
Audio
  • O dziele Stanisława Vincenza (Świat Kresów/Jedynka)
Tablica upamiętniająca St. Vincenza na budynku gimnazjum w Kołomyi
Tablica upamiętniająca St. Vincenza na budynku gimnazjum w KołomyiFoto: Tomasz Leśniowski - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

Stanisław Vincenz urodził się 30 listopada 1888 w Słobodzie Rungurskiej. Jego pradziadkiem był Francuz Charles-François de Vincenz, który po rewolucji francuskiej poślubił w Wiedniu Polkę. Historia rzuciła rodzinę Vincenzów na Kresy.

Stanisław od dzieciństwa stykał się z bogactwem kulturowym pogranicza. Nieobce mu były wpływy wołoskie, węgierskie, żydowskie, cygańskie, słowackie, ormiańskie, ukraińskie, czeskie, polskie i austriackie. Jego serce skradła jednak Huculszczyzna. - To jest świat jego dzieciństwa, bo jego rodzina miała dwór w Krzyworówni - mówi prof. Ewa Paczoska.

Vincenz pisał swój cykl "Na wysokiej połoninie" jako całość i robił to przez całe swoje życie. - Tom pierwszy powstał w latach 30., a część drugą i trzecią skończył tuż przed śmiercią. Egzemplarze sygnalne dostarczano mu już do szpitala - opowiada Paczoska. Gość Jedynki uważa, że książka jest niezwykła. - Z jednej strony wpisuje się w polskie tradycje pisania o górach, a z drugiej strony widać w niej daleki horyzont humanistyczny. Opisując bohaterów góralskich czyni z nich postaci homerowskie, obdarzone cechami mitycznymi. Z jednej strony jest to opowieść o Karpatach, o pamięci tego miejsca, a z drugiej strony, tę pamięć lokalną włącza w obszar uniwersalnej kultury świata - ocenia Paczoska.

Pamięć po Vincenzu cały czas żyje na Huculszczyźnie. - Jest postacią bardzo dobrze wspominaną przez miejscową ludność. Z pokolenia na pokolenie, ta opowieść cały czas żyje - mówi dr Ewelina Lesisz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Ewa Paczoska (UW), dr Ewelina Lesisz (UW), dr Dariusz Dyląg (Galicyjskie Towarzystwo Historyczne)

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 18.10

zi/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kresy w literackiej twórczości Wincentego Pola

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 14:05
W tym odcinku audycji opowiadamy o kresowym rycerzu i pewnym rycerskim rapsodzie, o tym, jak Pan Mohort Wielkanoc świętował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o Kresach przechowana w kazachskim stepie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 19:59
- Pobliski las a także bardzo dużo białego i różowego bzu – takie wspomnienie domu rodzinnego pozostało Marii Kondrackiej z kresowej rodziny deportowanej do Kazachstanu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
rozwiń zwiń