X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rumunia. Pustka w polskich wsiach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 19:31
Polskie wsie na rumuńskiej Bukowinie wyludniają się. Emigracja staje się realnym problemem polskiej diaspory w tym regionie.
Audio
  • Rumunia. Pustka w polskich wsiach (Świat Kresów/Jedynka)
БукавінаFoto: shutterstock/ Yulia Yudaeva

Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. - Jadą szukać euro, ale także szukają czegoś innego - swojej nowej, być może rozumianej przez nich jako europejska, tożsamości - wskazała Małgorzata Kobuszewska, nauczycielka języka polskiego.

- Należy pamiętać, że przodkowie tych osób byli emigrantami. Przyszli tutaj znikąd. Osiedlili się pomiędzy lasami, w dolinach, nad potokami i stworzyli miejsce, z którego polskość promieniuje na całą Rumunię. Trzeba wierzyć, że te osoby, które wyjeżdżają, tak szybko nie zapomną o swoich korzeniach, że wrócą tutaj - dodała. 

Czy polskie wioski na Bukowinie mają szansę na utrzymanie tożsamości? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Małgorzata i Tomasz Kobuszewscy (nauczyciele języka polskiego pracujący od lat na Bukowinie), ks. dr Stanisław Kucharek (proboszcz parafii w Nowym Sołońcu), dr Maria Ostrowski (nauczycielka języka polskiego w Nowym Sołońcu) oraz Andrea i Karmen (studentki z Nowego Sołońca)

Data emisji: 7.10.2017

Godzina emisji: 18.10

kk


Zobacz więcej na temat: Kresy Rumunia Krzysztof Renik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy na rumuńskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:13
Odwiedzamy polskie wioski w tym rejonie Nowy Sołoniec, Pleszę i Pojanę Mikuli. 250 lat temu te tereny były częścią Galicji. Dzięki Polakom te tereny się cywilizowały.
rozwiń zwiń