X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śladami Legionów Polskich aż po dzisiejszą Rumunię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" podążyliśmy szlakiem polskich legionistów, którzy w październiku 1914 roku walczyli w Karpatach, na dawnym pograniczu polsko-rumuńskim.
Audio
  • Śladami Legionów Polskich (Świat Kresów/Jedynka)
Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.
Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.Foto: Wikipedia/"Historia Polski 1914-1939", Henryk Zieliński

Odwiedziliśmy osadę Berbeszti w Maramureszu, gdzie na początku października 1914 roku zginęło pierwszych siedmiu żołnierzy Legionów Polskich. Walczyli oni z Kozakami z armii rosyjskiej.

- Pomiędzy 3 a 6 października 1914 roku Kozacy najechali maramureskie wioski. Te trzy dni były ogromnie trudne dla miejscowej ludności, ponieważ najeźdźcy palili domy, rabowali, gwałcili i mordowali. Po tych trzech dniach na odsiecz przybyli żołnierze pułkownika Zielińskiego - mówi dr Laurentiu Batin, historyk i działacz społeczny z Berbeszti. - W tamtym czasie w Maramureszu nie było mężczyzn, ponieważ zostali oni wcieleni do armii austro-węgierskiej, w wioskach zostały kobiety, dzieci i starcy, w tej sytuacji Rosjanie mogli robić, co chcieli - dodaje.

Kto zadecydował o skierowaniu polskich żołnierzy na tamte tereny? Jak dziś wygląda Maramuresz i z jakiego powodu zachowało się tam aż tak wiele śladów przeszłości? O tym w audycji.

Spotkania i rozmowy w Berbeszti uzupełnił komentarz dr Jana Skłodowskiego, historyka i prezesa Stowarzyszenia "Res Carpathica".

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Laurentiu Batin (historyk i działacz społeczny z Berbeszti), Tudor Vlad (zięć dr Batina), dr Jana Skłodowskiego (historyk i prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica")

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 19:46
- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaziuk. Jarmark, który stał się symbolem Wilna

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 19:46
- Patronem jarmarków, które co roku odbywają się 4 marca w Wilnie, jest św. Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka - mówi w radiowej Jedynce Ewa Ziółkowska, autorka licznych publikacji o tematyce kresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem polskiej historii na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 20:00
- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń