X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orawa, czyli Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:53
Orawa to kraina rozpięta między Polską, Węgrami i Słowacją. Na ziemiach tych przetrwała polska mowa. Często mówi się, że tam właśnie dokonał się czwarty rozbiór Polski, a Węgrzy robili z Polakami to, co trzej inni zaborcy.
Audio
  • Kresy Południowe - Orawa (Świat kresów/jedynka)
Drewniany kościół w Zubrzycy Górnej na Orawie
Drewniany kościół w Zubrzycy Górnej na OrawieFoto: GybasDigiPhoto/shutterstock

- To bardzo interesująca ziemia - mówi prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos. Wyjaśnia, że górna, czyli północna część Orawy została zasiedlona na przełomie XVI i XVII wieku przez wieśniaczą ludność polską, głównie Żywiecczyzny, Podhala i przyległych krain. W sumie było to 25 wsi.

Zaś południową część zasiedlili Słowacy, ale wcześniej, około średniowiecza. Do początku XIX wieku w domach i kościołach mówiono po polsku. Ale właśnie w tym czasie władze kościelne diecezji słowackiej nakazały w komunikacji stosować jedynie język słowacki.

Po I wojnie światowej działacze polscy starali się ustanowić granice zgodne z rozkładem etnicznym. Udało się wcielić do Polski jedynie 12 wsi. Polacy na Orawie doznali bardzo dużo krzywd ze strony Słowaków w czasie II wojny światowej, kiedy Słowacja była sojusznikiem hitlerowskich Niemiec.

Pretekstem do powstania audycji była najnowsza publikacja prof. Tadeusza Mikołaja Trajdosa poświęcona kapliczkom i krzyżom kamiennym na Orawie. Z czego powstawały kapliczki i krzyże? Kto je wykonywał i kiedy? Jakie miały funkcje? Na czym polegał czwarty rozbiór?

W audycji mówimy również o historii Orawy, orawskiej tożsamości, związkach z tradycją i kulturą polską, a także współczesności ziem orawskich. Posłuchaj całej audycji wzbogaconej taktami orawskiej muzyki.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Wiater (z Podwilka na Orawie, historyk, szef "Kuriera orawskiego")

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 18.10

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na rumuńskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:13
Odwiedzamy polskie wioski w tym rejonie Nowy Sołoniec, Pleszę i Pojanę Mikuli. 250 lat temu te tereny były częścią Galicji. Dzięki Polakom te tereny się cywilizowały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń