Szlakiem miejsc związanych z marszałkiem Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 21:28
Kolejne wydanie magazynu "Świat Kresów" poświęciliśmy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego stosunkowi do Kresów, a także narodów zamieszkujących wspólnie z Polakami ziemie kresowe. Wyruszyliśmy szlakiem miejsc związanych z Józefem Piłsudskim na Wileńszczyźnie, opowiedzieliśmy też o idei federacyjnej marszałka. 
Audio
  • Szlakiem miejsc związanych z marszałkiem Piłsudskim (Świat Kresów/Jedynka)
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa PiłsudskiegoFoto: Irina Borsuchenko/shutterstock.com/cc

- Gdyby spytać wilnianina, jakie symbole są dla niego najważniejsze, to można otrzymać odpowiedź, że jest to Ostra Brama i miejsca związane z Józefem Piłsudskim - mówi Romuald Mieczkowski, wileński poeta i publicysta. - Szczególnym miejscem, do którego kierują się zarówno mieszkańcy Wilna, jak i turyści, jest cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce Marszałka, a to oznacza całą jego miłość do tego miasta - dodaje.

- Kiedy marszałek został mężem stanu, człowiekiem, który reprezentował Polskę i jej interesy, to przy każdej okazji starał się przyjechać do Wilna. W ten sposób tworzyła się pewna legenda w tym mieście o Józefie Piłsudskim, jako człowieku skromnym, bo starał się zagubić w tłumie, ale był oczywiście rozpoznawalny - mówi gość Jedynki.

Jakie jeszcze miejsca na Wileńszczyźnie związane są z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także z dr Krzysztofem Jabłonką, historykiem z Muzeum Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta), dr Krzysztof Jabłonka (historyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 18.10

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Legionów Polskich aż po dzisiejszą Rumunię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" podążyliśmy szlakiem polskich legionistów, którzy w październiku 1914 roku walczyli w Karpatach, na dawnym pograniczu polsko-rumuńskim.
rozwiń zwiń